Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Most Poles are afraid that their material status will deteriorate because of the pandemic

Most Poles are afraid that their material status will deteriorate because of the pandemic
1 na 5 Polaków wyraża również przekonanie, że wirus został celowo stworzony przez Chiny bądź USA. (Fot. Getty Images)
At the end of March, scientists from the Institute of Psychology of the Polish Academy of Sciences investigated how a coronavirus pandemic affected Poles' behavior and moods. They show that as much as 78 percent respondents are afraid that someone from their loved ones will become infected. Slightly less, 58 percent our compatriots are afraid for their own health. At the same time, almost three-qu
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Badanie dotyczące zachowań i przekonań Polaków w czasie pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 zrealizowano w dniach 20-23 marca na platformie Instytutu Badań Pollster na próbie 650 osób. Z analiz wynika, że na tydzień od zamknięcia szkół i u progu wprowadzenia w kraju stanu epidemii, Polacy bardziej bali się o zdrowie swoich najbliższych niż ich samych (78 wobec 58 proc.).

Jednocześnie prawie trzy czwarte badanych (71 proc.) obawiało się pogorszenia swej sytuacji materialnej na skutek koronawirusa (choć zdania na temat już zaobserwowanego pogorszenia się tej sytuacji były podzielone), a także dostrzegało negatywny wpływ pandemii na zawartość portfeli rodaków (70 proc.). Ponad 80 proc. badanych zadeklarowało, że przestrzega zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia.

"Nic dziwnego, że większość Polaków stara się zachowywać zgodnie z wytycznymi WHO, prawdopodobnie dążąc do redukcji swoich lęków, wzmocnienia poczucia kontroli nad obecną sytuacją" – komentują badacze.

Jeśli chodzi o te zalecenia, to najwięcej osób wskazało, że częściej i dłużej niż zwykle myje ręce (87 proc.), dystansuje się od innych (84 proc.), unika spotkań z bliskimi, a z domu wychodzi tylko w razie konieczności (po 81 proc.).

Epidemia koronawirusa wpływa na codzienne życie również mieszkańców Polski. (Fot. Getty Images)

Zdecydowana mniejszość, bo 20 proc. badanych przyznało, że może się nie stosować do zaleceń mających chronić przed koronawirusem, ponieważ inni się do nich stosują. Niemal tyle samo osób zadeklarowało, że chętnie wychodzi na spacer, gdy na ulicach są pustki, a co dziesiąta osoba chętniej i częściej wychodziła do sklepu, "bo i tak większość ludzi siedzi w swoich domach".

Z badań wynika również, że zagrożenie koronawirusem spowodowało, że duża część Polaków zaczęła się angażować w pomoc innym. Blisko połowa badanych (41 proc.) zadeklarowała, że pomaga osobom, które ze względu na epidemię powinny zostać w domu, a niemal jedna trzecia – że zdarza im się robić zakupy osobom, dla których koronawirus stanowi największe zagrożenie.

Badanie pokazało też, że większość respondentów nie wierzy w fałszywe informacje na temat pandemii, choć np. co trzeci respondent uważał, że przebywanie w bardzo wysokiej temperaturze pomaga w leczeniu koronawirusa, co – jak podają badacze – jest fałszywe.

Powszechna wśród Polaków jest też wiara w teorie spiskowe dotyczące koronawirusa. Niespełna 20 proc. badanych wierzy, że za pojawienie się koronawirusa odpowiadają Stany Zjednoczone lub Chiny, a prawie co czwarty uważa, że celem stworzenia koronawirusa jest pozbycie się starszych i najsłabszych.

W związku z epidemią wprowadzono liczne ograniczenia w korzystaniu z usług publicznych. Na zdjęciu: Specjalne i bezpieczne stanowisko do spowiadania się. (Fot. Getty Images)

Badania prowadzi zespół Laboratorium Poznania Politycznego z Instytutu Psychologii PAN we współpracy z Centrum Badań nad Uprzedzeniami Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Pomiar dokonywany jest co tydzień. Autorami badań są: Zuzanna Molenda, Marta Marchlewska, Paulina Górska, Piotr Michalski, Dagmara Szczepańska, Aleksandra Furman, Katarzyna Malinowska.

Czytaj więcej:

Premier prosi Polaków o pozostawanie w domach

82 proc. Polaków nie planuje spotkać się w święta z rodziną

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 15.05.2024
    GBP 4.9651 złEUR 4.2635 złUSD 3.9368 złCHF 4.3498 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement