Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Polish lawyers and the Jagiellonian University against the abortion sentence

Polish lawyers and the Jagiellonian University against the abortion sentence
Kobiety w Polsce zostały ubezwłasnowolnione - podkreślają przeciwnicy wyroku Trybunału Konstytucyjnego. (Fot. Getty Images)
'In connection with the decision of the Constitutional Tribunal on Thursday, we are against any action that deprives Polish women of the constitutionally guaranteed right to dignity, privacy and decision-making about their personal lives,' says the resolution adopted today by the Presidium of the Polish Bar Council.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

W czwartek Trybunał Konstytucyjny (TK) orzekł, że przepis zezwalający na dopuszczalność aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją. "Życie ludzkie jest wartością w każdej fazie rozwoju i jako wartość, której źródłem są przepisy konstytucyjne, powinno ono być chronione przez ustawodawcę" - podkreślił TK w uzasadnieniu.

Uchwałę w sprawie tego rozstrzygnięcia podjęło dzisiaj Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej.

"W związku z rozstrzygnięciem Trybunału Konstytucyjnego z dnia 22 października 2020 roku w sprawie sygn. akt: K 1/20, Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej sprzeciwia się wszelkim działaniom odbierającym polskim kobietom konstytucyjnie gwarantowane prawo do godności (art. 30), prawo do prywatności i decydowania o swoim życiu osobistym (art. 47) oraz naruszającym konstytucyjny zakaz nieludzkiego i poniżającego traktowania (art. 40)" - czytamy.

Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej wskazało ponadto, że rozstrzygnięcie wydane zostało przez Trybunał Konstytucyjny "z udziałem trzech osób nieuprawnionych do orzekania z uwagi na wadliwość ich wyboru".

W uchwale podkreślono też, że w Sejmie oczekuje na rozpatrzenie projekt zaostrzający prawo aborcyjne "w zakresie tożsamym z wnioskiem rozpoznawanym przez Trybunał". "W takiej sytuacji wniosek do Trybunału należało ocenić jako nadużycie prawa prowadzące do ominięcia procesu ustawodawczego i wykorzystania Trybunału do rozstrzygnięcia sprawy, która należy do kompetencji ustawodawcy" - napisano.

Rada oceniła, że tak ważne sprawy, budzące wielkie emocje i spory światopoglądowe, "nie mogą być rozstrzygane wyłącznie w kategoriach prawnych poprzez próbę wykładni zapisów konstytucji".

Tak wyglądał wczorajszy protest w Krakowie. (Fot. Getty Images)

Także kolegium rektorskie Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie zaapelowało dzisiaj do władz państwowych o "pilne znalezienie dróg wyjścia z sytuacji, w jakiej znalazło się polskie społeczeństwo po wyroku Trybunału Konstytucyjnego".

Kolegium rektorskie najstarszej uczelni w kraju oceniło, że "skrajnym dowodem braku odpowiedzialności za losy ludzi" jest ogłoszenie przez TK wyroku w czasie pandemii i rosnącej liczby zakażeń Sars-CoV-2, a także kiedy w krytycznej sytuacji jest służba zdrowia.

"Odpowiedzialni za blisko 50 tysięcy członków Wspólnoty Akademickiej Uniwersytetu Jagiellońskiego nie możemy nie zareagować na zdarzenia, które boleśnie dotknęły – niezależnie od poglądów politycznych i światopoglądowych nie tylko środowisko akademickie, ale Obywatelki i Obywateli naszego kraju" – napisało w apelu kolegium rektorskie Uniwersytetu Jagiellońskiego.

W piśmie skierowanym do prezydenta Andrzeja Dudy, premiera Mateusza Morawieckiego, marszałek Sejmu Elżbiety Witek i marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego władze UJ zwróciły się o "pilne znalezienie dróg wyjścia z sytuacji, w jakiej znalazło się polskie społeczeństwo po wyroku Trybunału Konstytucyjnego".

Kolegium rektorów dodało, że trudno dzisiaj nie wypowiedzieć podstawowej prawdy, zgodnie z którą – jak podało – "osoby, którym powierzono prawo stanowienia prawa i jego realizację ponoszą szczególną odpowiedzialność za dobro narodu i nikt dzisiaj, ani w przyszłości nie zwolni ich z odpowiedzialności za kolejne dramaty, którymi może być dotknięte społeczeństwo polskie w wyniku podejmowanych przez nich decyzji".

Pod apelem podpisali się rektor UJ prof. Jacek Popiel, prorektorzy, w tym prorektor ds. Collegium Medicum prof. Tomasz Grodzicki, oraz kanclerz i kwestor uczelni.

Czytaj więcej:

Polska: Aborcja w przypadku upośledzenia płodu niezgodna z konstytucją

"Do heroizmu nie można zmuszać". Siostra Chmielewska o aborcji po wyroku TK

Wyrok ws. aborcji w Polsce. Protesty w całym kraju

Strach kobiet i lekarzy. Zakaz aborcji już działa

Londyn: Dziś kolejny protest Polaków przeciwko zaostrzeniu prawa aborcyjnego

Kinga Rusin przekaże 100 tys. złotych na pomoc protestującym

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 10.05.2024
    GBP 4.9961 złEUR 4.2979 złUSD 3.9866 złCHF 4.3984 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement