Menu

Pollution exposure linked to mental health hospital admissions, says study

Pollution exposure linked to mental health hospital admissions, says study
Zanieczyszczone powietrze to poważne zagrożenie zarówno dla naszego zdrowia fizycznego, jak i psychicznego - wykazały badania. (Fot. Getty Images)
Exposure to air pollution is linked to an increased risk of hospital admission for mental illness, according to the most comprehensive study of its kind. The research, involving more than 200,000 people in Scotland, found an increase in exposure to nitrogen dioxide in particular was associated with a higher number of people being admitted to hospital for behaviour disorders and mental illnesses.
News available in Polish

Badanie, w którym wzięło udział ponad 200 000 osób w Szkocji, wykazało, że wzrost narażenia na dwutlenek azotu w szczególności wiązał się z większą liczbą osób przyjmowanych do szpitala z powodu zaburzeń zachowania i chorób psychicznych.

Wcześniej opublikowane badania dotyczące skutków zdrowotnych długotrwałego narażenia na zanieczyszczenie powietrza atmosferycznego kładły nacisk na zgony, a nie przyjęcia do szpitala, oraz na zły stan zdrowia fizycznego, a nie psychicznego - wyjaśnili naukowcy.

Tymczasem okazuje się, że zanieczyszczenie powietrza wiąże się ze zwiększonym ryzykiem przyjęcia do szpitala zarówno z powodu choroby fizycznej, jak i psychicznej. Dlatego - jak zauważyli badacze - bardziej rygorystyczne ograniczenia środowiskowe przyniosłyby korzyści milionom ludzi i ograniczyłyby wpływ na opiekę wtórną.

Dr Mary Abed Al Ahad z University of St Andrews, która kierowała badaniem, podkreśliła, że ​​polityki mające na celu zwalczanie zanieczyszczenia powietrza i przejście na energię odnawialną mogą pomóc w długoterminowej redukcji obciążenia szpitali przez osoby z chorobami fizycznymi i psychicznymi.

"Strefy zerowej emisji lub zachęta do korzystania z energii odnawialnej w sektorach transportu i produkcji energii, mogą pomóc w długoterminowej redukcji obciążenia szpitali opieką zarówno lokalnie, jak i globalnie" - wskazała.

Analiza danych dotyczyła lat 2002–2017 i 202 237 osób w wieku 17 lat i starszych. Ich stan zdrowia i hospitalizacje z powodu chorób układu krążenia, układu oddechowego, chorób zakaźnych, chorób psychicznych lub zaburzeń zachowania były śledzone na podstawie danych Public Health Scotland.

Były one powiązane z poziomami czterech zanieczyszczeń pochodzących z ruchu drogowego i przemysłu: dwutlenku azotu (NO2); dwutlenku siarki (SO2); cząstek stałych o średnicy co najmniej 10 μm (PM10); i małych cząstek stałych o średnicy 2,5 μm lub mniejszej (PM2,5) na 1 km2 w kodzie pocztowym zamieszkania każdej osoby.

Średnia skumulowana ekspozycja na zanieczyszczenie powietrza była silnie związana z wyższymi wskaźnikami hospitalizacji - zarówno z powodu chorób psychicznych, jak i fizycznych. Większa skumulowana ekspozycja na NO2, PM10 i PM2,5 była związana z wyższą częstością hospitalizacji z wszystkich przyczyn.

Także badania przeprowadzone wcześniej przez naukowców w USA i Danii sugerują związek między zanieczyszczeniem powietrza a zwiększonym ryzykiem problemów ze zdrowiem psychicznym, w tym choroby afektywnej dwubiegunowej, schizofrenii i zaburzeń osobowości.

Od 1% do 2% populacji Wielkiej Brytanii cierpi na chorobę afektywną dwubiegunową w ciągu swojego życia, a podobne liczby dotyczą schizofrenii. Szacuje się, że około 5% osób w Wielkiej Brytanii cierpi również na zaburzenia osobowości.

Czytaj więcej:

Spalarnie śmieci w UK coraz bardziej zanieczyszczają powietrze

W 2022 r. w UE najwięcej zgonów z powodu pyłu zawieszonego było we Włoszech, Polsce i Niemczech

    Rates by NBP, date 15.07.2025
    GBP 4.8942 złEUR 4.2538 złUSD 3.6396 złCHF 4.5732 zł

    Sport