Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Political scientist: After the pandemic there will be changes in the EU

Political scientist: After the pandemic there will be changes in the EU
Ewentualne skłanianie się włoskiej opinii publicznej ku idei eurosceptycyzmu może mieć poważne konsekwencje dla unijnej stabilności. (Fot. Getty Images)
After the SARS-Cov-2 pandemic has ended, the most important changes are being prepared in the European Union, primarily from the perspective of Italy - says a political scientist from the University of Lodz prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Po pandemii układ geopolityczny na świecie, szczególnie w UE, nie będzie już taki, jaki znaliśmy do tej pory – uważa prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski. "Zajdą istotne zmiany jeśli chodzi o nastroje polityczne w Unii Europejskiej, przede wszystkim we Włoszech" – podkreślił politolog.

Nie wykluczył, że po tym jak Włochy zostały pozostawione prawie zupełnie bez pomocy UE w obliczu walki z koronawirusem, scenariusz wystąpienia Rzymu ze Wspólnoty może się sprawdzić.

"Po Brexicie, Italia to trzeci co do wielkości kraj członkowski UE. Ewentualne skłanianie się włoskiej opinii publicznej ku idei eurosceptycyzmu może mieć poważne konsekwencje dla unijnej stabilności. Nie ma przecież żadnej gwarancji, że będzie to jedyny kraj, w którym dojdzie do takich konsekwencji dla Wspólnoty. Pewnie i Hiszpania, po ustaniu pandemicznego zagrożenia będzie przeżywała podobną falę nastrojów społecznych" – zaznaczył profesor.

Jego zdaniem, oprócz olbrzymiego bólu po stracie bliskich-ofiar zabójczego patogenu, drugą poważną konsekwencją pandemii koronawirusa będzie wyhamowanie gospodarcze.

Czy Włochy, które do tej pory najbardziej ucierpiały podczas pandemii koronawirusa, otrzymały wystarczającą pomoc ze strony innych państw Unii Europejskiej?... (Fot. Getty Images)

"Spowolnienie ekonomiczne może mieć najrozmaitsze konsekwencje. Nie wiemy jaka będzie, z polskiej perspektywy, skala gotowości amerykańskiego biznesu do inwestowania w kraje Trójmorza (Austria, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Polska, Rumunia, Słowacja, Słowenia i Węgry). Nie chodzi o atrakcyjność tego ogromnego rynku dla USA, bo przecież Amerykanie wchodzą tu ze swoim gazem wypierając gaz rosyjski, ale o to czy Stany Zjednoczone będą miały odpowiednie środki" – zaznaczył Żurawski vel Grajewski.

Według eksperta, finansowo osłabną wszyscy, ale nie wszyscy jednakowo. Obecny krach ekonomiczny silniej niż w USA uderzy w Europę, a najbardziej odczuje to Rosja - ocenił.

"Skala i głębia załamania gospodarki rosyjskiej, szczególnie w połączeniu z niskimi cenami ropy spowodują, że Moskwa będzie słabsza ekonomicznie, bo skutki pandemii dotkną ją bardziej niż Stany Zjednoczone" - ocenił Żurawski vel Grajewski. Jak dodał, możliwy jest także całkowity krach finansowy w krajach południa Europy (Włochy, Hiszpania, Portugalia, Grecja i kraje bałkańskie), które żyją w większości z przemysłu turystycznego.

Politolog nie zgadza się z teoriami, które winą za pandemię koronawirusa obarczają Chiny, tylko z tego powodu, że w ostatnich miesiącach praktycznie jedyną gospodarką, która nie zwolniła była gospodarka Państwa Środka.

"To tezy nieuprawnione, bowiem motorem gospodarki chińskiej jest przecież eksport. W tych okolicznościach, poza środkami walki z epidemią, w gospodarce będzie wyhamowanie światowe, a wobec tego z powodu braku pieniędzy i odium tzw. miejsca zarazy nie będzie zapotrzebowania również na towary chińskie" – ocenił politolog. 

Czytaj więcej:

Będzie specjalna sesja UE po świętach. "Demokracja nadal funkcjonuje"

Włochy: "Koronawirus nie minie latem"

Hiszpania: Zakażonych więcej niż we Włoszech. Stan zagrożenia epidemicznego wydłużony

Francja: Szefowa KE w "Le Monde" chwali Polaków za solidarność z Włochami

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement