Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Polish business wants immigrants

Polish business wants immigrants
Najwięcej cudzoziemców z ważnymi pozwoleniami na pobyt w Polsce pochodzi z Ukrainy. (Fot. Getty Images)
In 2020, Europe will face an increased fight for foreign workers. Entrepreneurs in Poland are calling for actions that will increase the chances of that country - the Polish daily 'Rzeczpospolita' reports.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Dziennik podaje, że nie tylko Niemcy, Czechy czy Węgry próbują przyciągać pracowników z zagranicy. "Zaczyna o tym mówić nawet Ukraina - będąca na razie największym w Europie zasobem siły roboczej - która przymierza się do wprowadzenia podwójnego obywatelstwa dla imigrantów zarobkowych" - czytamy.

"Rz" informuje, że Polska, która dzięki uproszczonej procedurze zatrudniania pracowników ze Wschodu skutecznie o nich zabiegała, traci konkurencyjność.

"Miała ją zwiększyć nowa polityka migracyjna, która po dwóch latach prac wciąż nie jest gotowa. Opracowanie tej polityki, spójnej z polityką społeczną, ochroną zdrowia czy edukacją, to najczęściej powtarzany postulat organizacji pracodawców, które wielokrotnie przedstawiały propozycje działań zwiększających szanse Polski w globalnej walce o talenty" - napisano.

Eskpert: "Polityka migracyjna ugrzęzła w Polsce resortowej". (Fot. Getty Images)

Jak wyjaśnia Arkadiusz Pączka, dyrektor Centrum Monitoringu Legislacji Pracodawców RP, polityka migracyjna ugrzęzła w Polsce resortowej. Dodaje, że nadzorowaniem prac nad tą polityką, która dotyczy głównie kwestii zatrudnienia cudzoziemców, powinny się zająć resorty gospodarcze, a nie MSWiA.

Pracodawcy apelują też o wydłużenie okresu pracy według uproszczonej procedury oświadczeń dla obywateli sześciu państw naszego regionu (na czele z Ukrainą i Białorusią) - z obecnych 6 do 12 albo nawet do 18 miesięcy.

Ze statystyk opublikowanych w "Rz" wynika, że najwięcej cudzoziemców z ważnymi pozwoleniami na pobyt w Polsce pochodzi z Ukrainy - 214,7 tys., Białorusi - 25,6 tys. i Niemiec - 21,3 tys. Dodano, że 64 proc. polskich pracodawców uważa, że imigranci zarobkowy mają pozytywny wpływ na polska gospodarkę.

Czytaj więcej:

Eurostat: Polska w 2018 r. przyjęła najwięcej imigrantów spoza UE

Ukraińcy w Polsce: Kto i gdzie zarabiał najwięcej w 2019 roku?

Eksperci: Polska w 2020 r. będzie bronić się przed spowolnieniem

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 25.04.2024
    GBP 5.0427 złEUR 4.3198 złUSD 4.0276 złCHF 4.4131 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement