Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Poles in Lithuania protested in defense of Polish schools

Poles in Lithuania protested in defense of Polish schools
Polacy na Litwie zamieszkują głównie Wilno. (Fot. Getty Images)
About 700 people - teachers and students of Russian and Polish schools in Lithuania - protested today in front of the government in defense of minority languages in the country.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Uczestnicy protestu w Wilnie zapowiedzieli na środę strajk ostrzegawczy.

W tym dniu uczniowie niektórych szkół zamiast na lekcje udadzą się do kościoła.

Protestujący sprzeciwiają się realizowanej obecnie reformie oświatowej, w wyniku której z powodu zmniejszającej się liczby uczniów 17 szkołom z polskim i rosyjskim językiem nauczania grozi utrata statusu szkoły średniej (szkoły z nauczaniem od 1 do 12 klasy) i przekształcenie w szkoły podstawowe (z nauczaniem od 1 do 10 klasy).

„Społeczności szkolne są zdesperowane i zamierzają walczyć do końca” - oświadczył wiceprzewodniczący Sejmu, poseł Akcji Wyborczej Polaków na Litwie Jarosław Narkiewicz.

Poseł przypomina, że w „Unii Europejskiej i na świecie względem mniejszości narodowych jest stosowana tzw. dyskryminacja pozytywna”. Zwraca uwagę, że w Polsce, w Sejnach, „w litewskiej szkole w klasach 1-12 jest tylko 67 uczniów”, a Wileńskiej Szkole Średniej im. Joachima Lelewela z polskim językiem nauczania, do której uczęszcza 462 uczniów, grozi degradacja i status szkoły podstawowej.

Prezydent Litwy Dalia Grybauskaite odrzuciła zarzuty dyskryminacji szkół mniejszości narodowych. Przypomniała, że w ciągu ostatnich 10 lat liczba uczniów w szkołach polskich zmniejszyła się o 48 proc. „Reforma tak samo dotknęła szkoły litewskie, polskie i rosyjskie” - stwierdziła. 

Przedstawiciel kancelarii litewskiego rządu Rimantas Vaitkus nazwał odbywający się więc „politykierstwem”. Przypomniał, że szkoły są w gestii samorządów, i dodał, że ”to przed samorządami mają się odbywać protesty”.

Poseł Jarosław Narkiewicz wskazuje natomiast, że „samorządy zrobiły już wszystko". Cała dokumentacja dotycząca uzyskania przez szkoły statusu szkół średnich "jest już w ministerstwie oświaty i los tych placówek zależy od tego resortu”.

Reforma oświatowa trwa na Litwie od dziesięciu lat i ma się zakończyć 1 września 2015 roku. Na Litwie jest około 90 szkół z polskim językiem nauczania. Polacy w tym kraju są najliczniejszą mniejszością narodową, stanowią 6,6 proc. mieszkańców.

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 17.05.2024
    GBP 4.9790 złEUR 4.2685 złUSD 3.9363 złCHF 4.3302 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement