Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Poles drink more alcohol during Summer

Poles drink more alcohol during Summer
According to statistics, Poles drink the most in July and August.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish
Nie oznacza to, że problemy spowodowane przez picie znikają. Nietrzeźwi nadal odpowiadają za prawie 5 tys. wypadków drogowych rocznie, w których ginie ok. 300 osób.

Według najnowszych dostępnych danych GUS (dotyczą 2011 r.), każdy mieszkaniec Polski, wliczając w to dzieci, pije rocznie średnio 9,25 litra czystego spirytusu. Gdyby doliczyć do tego nierejestrowane spożycie bimbru, wskaźnik zamknąłby się w okolicy 11 litrów.

W lipcu i sierpniu Polacy spożywają 961 grama czystego alkoholu etylowego, podczas gdy średnia miesięczna dla całego roku wynosi 837 grama. W kwietniu, gdy pijemy najmniej, konsumpcja spada do 630 gram.

Prowadzone od lat 60. przez Światową Organizację Zdrowia regularne badania pokazują, że pijemy coraz więcej - w ostatniej dekadzie wzrost sięgnął ok. 20 proc. W 1961 r., gdy po raz pierwszy Polskę ujęto w zestawieniu WHO, wypijaliśmy 6,27 litrów czystego alkoholu, tymczasem w 2010 r. było to 10,7 litra.

Przeciętny Polak spożywa jednak mniej alkoholu niż wynosi średnia europejska. I to mimo że gdy u nas konsumpcja rosła, w wielu krajach na Starym Kontynencie spadała. Portugalczycy np. pili w latach 60. ok 16 litrów rocznie, tymczasem teraz jest to 10,84 litra.

Jeszcze bardziej od alkoholu odwrócili się Francuzi, u których spożycie pół wieku temu wynosiło od 26 do 22 litrów na głowę, a w 2010 r. wyniosło już tylko 11,7 litra. Więcej od nas piją też niemal wszyscy nasi sąsiedzi, w tym Czesi (12,7l), Niemcy (11,21 l) i Słowacy (10,96 l).

W Polsce, inaczej niż na Zachodzie, pijemy jednak stosunkowo dużo wódki - choć i to się zmienia. Coraz częściej sięgamy po piwo. Rocznie przeciętny Kowalski wypija go prawie sto litrów. Wzrost popularności chmielowego trunku wynika z mody na piwa regionalne. Dobrze rozwija się też rynek piw smakowych.

Polacy coraz chętniej sięgają też po whisky i różne od wódki alkohole wysokoprocentowe. Wciąż jednak, ich odsetek w sprzedaży jest bardzo niski w porównaniu z państwami zachodnimi. Równie niewiele wypijamy wina - około 5 litrów rocznie, czyli trzy razy mniej niż Niemcy, czy Węgrzy i sześć razy mniej niż Francuzi.

"Polacy piją poniżej europejskiej średniej i rzadziej nadużywają alkoholu niż np. Czesi, Duńczycy, Niemcy czy Brytyjczycy. Jednak bez wątpienia ograniczenie skali problemów wynikających z nieodpowiedzialnego spożywania alkoholu, jest ważnym wyzwaniem" - przyznał Leszek Wiwała, prezes Związku Pracodawców Polski Przemysł Spirytusowy.

Także według danych Komendy Głównej Policji po roku 2008 roku, kiedy zainicjowano kampanię "Piłeś? Nie jedź", notuje się spory spadek liczby wypadków spowodowanych przez nietrzeźwych kierowców. Pięć lat temu ich liczba wynosiła ponad 6,5 tys., tymczasem w 2011 było to już poniżej 5 tysięcy, czyli prawie 25 proc. mniej.
    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 20.05.2024
    GBP 4.9743 złEUR 4.2575 złUSD 3.9149 złCHF 4.3072 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement