Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Poland questions independence of Irish judiciary

Poland questions independence of Irish judiciary
Polscy sędziowie wskazali, iż kraj „absolutnie się nie zgadza z podejściem irlandzkiego sądu, które zakłada, iż Polska jest państwem bezprawia”. (Fot. Thinkstock)
Poland has questioned whether Ireland's judicial appointments system conforms with 'rule of law' requirements in EU member countries and accused the Irish High Court of assuming it is a 'lawless state'.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Sprawa dotyczy Artura Celmera, ściganego za udział w zorganizowanej grupie przestępczej. W marcu irlandzki Sąd Krajowy wstrzymał jego ekstradycję, ponieważ ma wątpliwości, czy obecny system sądowniczy w kraju gwarantuje sprawiedliwy proces.

Przed podjęciem decyzji zażądał od Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, aby wydał orzeczenie na temat skutków ostatnich zmian w polskim sądownictwie. W tym celu zadał tzw. pytanie prejudycjalne — instytucję prawa, którą wprowadził traktat o UE.

Europejski Trybunał Sprawiedliwości zadecydował o nadaniu zapytaniu statusu priorytetowego. W rezultacie wyrok w sprawie ma zapaść przed upływem 3 miesięcy. Status priorytetowy oznacza, iż sprawa nie tylko jest rozpatrywana w trybie ekspresowym, ale otwarta dla wszystkich innych krajów i instytucji unijnych.

Sprawa wywołała oburzenie polskiego rządu oraz prawicowych mediów, które zaatakowały irlandzki Sąd Krajowy za wstrzymanie ekstradycji. Dziennikarze wytknęli Aillen Donnelly jej homoseksualizm.

"Irlandzka sędzia-lesbijka wstrzymuje ekstradycję polskiego przestępcy, bo obawia się o praworządność w naszym kraju" - brzmiał tytuł artykułu w „Dzienniku Narodowym”.

W odpowiedzi Stowarzyszenie Sędziów Irlandzkich (AJF) wystosowało oświadczenie potępiające "personalne ataki i inwektywy wobec sędzi Aileen Donnelly". Działacze podkreślili, że odniesienia do prywatnego i osobistego życia są nie do zaakceptowania i stowarzyszenie w całości je potępia.

"Krytyka ta nie wyrażała opinii na temat toczącej się sprawy o ekstradycję czy orzeczenia i dlatego była niewłaściwa” - cytuje oświadczenie telewizja publiczna RTE.

Rozprawa przed 15-osobowym składem Wielkiej Izby TSUE w Luksemburgu odbyła się w piątek, w języku angielskim. 

We wniosku do insytutucji polscy sędziowie wskazali, iż kraj „absolutnie się nie zgadza z podejściem irlandzkiego sądu (…), które zakłada, iż Polska jest państwem bezprawia”.

"Chcę przekonać Trybunał, że sąd irlandzki nie ma prawa oceniać polskiej praworządności. ENA zastąpił w UE ekstradycję i działa sprawnie, bo opiera się na zaufaniu między krajami Unii. Nie będzie już tak dobre, jeśli w jego ramach zaczniemy badać nawzajem swoją praworządność" – wyjaśnił „Rz" wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak, który będzie występował przed TSUE.

We wniosku sędziowie zauważyli, że „można przyjąć punkt widzenia, iż sposób wybierania sędziów w Irlandii (przez prezydenta, na podstawie rekomendacji rządu) nie gwarantuje ich niezawisłości i czyni zależnymi od władz”.

Tymczasem w ubiegłym tygodniu irlandzcy sędziowie zapowiedzieli, iż w Luksemburgu przedstawią stanowisko, że w Polsce skazany może liczyć na sprawiedliwy proces.

Artur Celmer jest poszukiwany przez włocławską i bydgoską policję w związku z udziałem w zorganizowanej grupie przestępczej oraz złamaniem ustawy o statystyce publicznej.
Do Irlandii Polak uciekł 10 lat temu, a od roku przebywa w areszcie.

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 05.07.2024
    GBP 5.0582 złEUR 4.2858 złUSD 3.9581 złCHF 4.4059 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement