Poland into final of Hopman Cup

Jerzy Janowicz dał z siebie wszystko i zapewnił Polsce miejsce w finale! (Fot. Getty Images)
Poland will face the US in the weekend final at the Hopman Cup after Jerzy Janowicz clinched the spot with his defeat of Frenchman Benoit Paire.

Po wcześniejszej porażce Agnieszki Radwańskiej z Alize Cornet 4:6, 6:2, 5:7, Janowicz stanął przed zadaniem doprowadzenia do remisu i zachowania szansy na pokonanie "Trójkolorowych". Łodzianin wywiązał się z niego w stu procentach, a dzięki rozstrzygnięciu konfrontacji z Paire'em w dwóch setach zapewnił polskiej ekipie awans do finału bez względu na ostateczny wynik meczu z broniącą tytułu Francją.

Zajmujący 43. miejsce w rankingu ATP Polak i 126. w tym zestawieniu Francuz sporo czasu czekali na rozpoczęcie swojego spotkania, bowiem wcześniej ponad dwie i pół godziny walczyły na korcie singlistki.

Na początku spotkania Janowicz wykorzystywał swój potężny serwis i wygrywał gemy bez straty punktu. Polak objął prowadzenie 4:1, a pomógł mu w tym popełniający sporo prostych błędów Paire. Wyżej notowany z zawodników zaczął rewanżować się rywalowi jednak pomyłkami, a ten nieco poprawił własną grę i doprowadził do wyniku 3:4. 24-letni łodzianin przetrwał kryzys i rozstrzygnął tę partię na swoją korzyść.

Drugą odsłonę zaczął z animuszem (4:1), a Francuz - zdenerwowany własną niemocą - zniszczył rakietę. Po chwili jednak Polak znowu wystawił nerwy fanów na ciężką próbę. Prowadząc 5:3, zaczął popełniać sporo błędów, pozwalając przeciwnikowi na doprowadzenie do remisu. Dodatkowych emocji nie zabrakło też w tie-breaku, w którym Janowicz prowadził 6-2, ale zmarnował aż cztery piłki meczowe.

Po zwycięstwie 8-6 schodził z kortu bez przesadnej radości. Był wyraźnie zaskoczony, gdy spiker powiedział mu, że zapewnił swojej drużynie udział w finale. "Nie wiedziałem, że moje zwycięstwo w dwóch setach da nam awans. Sądziłem, że potrzebujemy dwóch wygranych spotkań, by być tego pewnym" - przyznał.

Z Paire'em nigdy nie zmierzył się w turniejach ATP. W 2011 roku przyszło im jednak walczyć w 1/8 finału challengera (drugiej pod względem rangi międzynarodowej imprezy tenisowej) w Salzburgu i wówczas lepszy był przedstawiciel "Trójkolorowych".

Piątkowy mecz Polski z Francją w Pucharze Hopmana, nieoficjalnych mistrzostw świata drużyn mieszanych zakończyła rywalizacja mikstów. Oba duety przystąpiły do niego zrelaksowane i z uśmiechem podchodziły do własnych niepowodzeń. Ponieważ wynik tego pojedynku nie miał wpływu na awans do decydującego spotkania, to zakończono go po pierwszym secie wygranym przez biało-czerwonych 6:4. W sobotnim finale zmierzą się oni z Sereną Williams i Johnem Isnerem (USA).

W poprzednich meczach grupy B Radwańska i Janowicz uporali się z Australią (3:0) i Wielką Brytanią (2:1).
Polska w imprezie tej zadebiutowała rok temu. Wówczas Radwańska i Grzegorz Panfil, który zastąpił kontuzjowanego Janowicza, dotarli do finału. W nim ulegli 1:2 Francji (Cornet i Jo-Wilfried Tsonga).