Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Poles prefer to work remotely and without direct supervision

Poles prefer to work remotely and without direct supervision
Praca zdalna często powoduje zatarcie się granicy między pracą a czasem wolnym, ale mimo to coraz wielu Polaków dostrzega więcej jej zalet niż wad. (Fot. Getty Images)
48 percent of those surveyed believe that the lack of direct supervision had a positive impact on the effectiveness of their work; 9 percent says the opposite, according to a ClickMeeting report. For 17 percent of respondents working online had a positive impact on their relationship with the boss, 13 percent sees their deterioration.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Jak wynika z raportu pt. "Jak oceniamy pracę zdalną po roku pandemii?", Polakom zdecydowanie podoba się praca zdalna. Na pytanie "Czy lubisz pracować zdalnie?", średnia odpowiedzi wyniosła 7 punktów na 10 możliwych.

Według raportu, połowa pracowników uważa, że bez bezpośredniego nadzoru pracuje efektywniej.

"Praca w domu oznacza również utrudniony kontakt z innymi pracownikami i członkami zespołu oraz menedżerami. Jednak aż 48 proc. badanych przez ClickMeeting stwierdziło, że właśnie brak bezpośredniego nadzoru pozytywnie wpłynął na efektywność ich pracy. Zaledwie 9 proc. ankietowanych twierdzi, że jest odwrotnie. Zdaniem 17 proc. respondentów praca online pozytywnie wpłynęła na ich relacje z przełożonym, natomiast 13 proc. dostrzega pogorszenie stosunków z szefem" - czytamy w komunikacie.

Z raportu wynika, że jednym z powodów tak pozytywnego podejścia jest oszczędność czasu na dojazdach do biura - 72 proc. respondentów potwierdza, że pracując z domu zyskuje na czasie. W analogicznym raporcie opublikowanym przez ClickMeeting we wrześniu 2020 r. taką odpowiedź wskazało o 4 proc. więcej osób. Natomiast 23 proc. nie zgadza się z tym twierdzeniem - o 7 proc. więcej niż we wrześniu.

"Być może wynika to z tego, że praca zdalna często powoduje zatarcie się granicy między pracą a czasem wolnym. Ponad połowa respondentów zwróciła uwagę na fakt, że od kiedy dom stał się jednocześnie biurem, ich czas pracy uległ wydłużeniu. Zdaniem tylko 38 proc. ich czas pracy nie wydłużył się, a dla pozostałych 6 proc. jest to kwestia trudna do rozstrzygnięcia"- napisano.

Raport pokazał, że mimo zadowolenia z pracy zdalnej w porównaniu do września spadła liczba zwolenników wykonywania jej w pełnym wymiarze - z 29 proc. do 24 proc. obecnie. Wzrosła natomiast liczba respondentów preferujących pracę wyłącznie stacjonarną - z 9 proc. do 15 proc. Z kolei 62 proc. pracowników chciałoby łączyć pracę z domu i z biura.

W porównaniu do września wzrosła liczba osób, które w pytaniu o tęsknotę za relacjami interpersonalnymi wskazały, że bardzo im ich brakuje - z 20 proc. do 32 proc. Co piąty ankietowany wskazał, że brakuje im relacji w średnim stopniu. "Można zatem powiedzieć, że 53 proc. respondentów cierpi w jakimś stopniu z powodu braku relacji interpersonalnych z czasów pracy w biurze" - czytamy.

Zdaniem autorów raportu, ponad 40 proc. respondentów uważa, że praca z domu pozytywnie wpłynęła na ich relacje domowe, jednak ponad 20 proc. badanych uważa, że wpływ ten jest negatywny. Kolejne 22 proc. nie potrafi stwierdzić, czy coś się w tym aspekcie zmieniło, a pozostałych 14 proc. ten temat nie dotyczy.

*ClickMeeting to polska firma powstała w 2011 r., dostarczająca rozwiązania webinarowe. 

Czytaj więcej:

Polakom spodobała się praca zdalna. Większość chce wykonywać obowiązki hybrydowo

Szef Goldman Sachs: "Praca zdalna to coś nienormalnego"

Rewolucja w Nationwide. 13 tys. pracowników może wybrać, jak chce pracować

Jedna trzecia Kanadyjczyków pracuje zdalnie

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 02.05.2024
    GBP 5.0670 złEUR 4.3323 złUSD 4.0474 złCHF 4.4345 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement