Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Poles are working on a vaccine against Covid-19, which also treats the virus

Poles are working on a vaccine against Covid-19, which also treats the virus
Preparat naukowców z Poznania "pobudza komórki, które niszczą komórki już zakażone wirusem". (Fot. Getty Images)
The team of prof. Andrzej Mackiewicz from Poznań is working on a vaccine against SARS-CoV2, which would provide immunity to healthy people, and replace the therapy for infected people. 'Our vaccine works similarly to the virus itself in order to destroy it in the body' - explained the scientist.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Prof. dr hab. Andrzej Mackiewicz jest kierownikiem Zakładu Diagnostyki i Immunologii Nowotworów w Wielkopolskim Centrum Onkologii w Poznaniu oraz Kierownikiem Katedry Biotechnologii Medycznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu. Znany jest m.in. z dokonań dotyczących tzw. szczepionek rakowych.

"To zupełnie inna szczepionka nowej generacji" - opisuje swój preperat naukowiec. "Jest trochę bardziej skomplikowana, ale posiada szczególne zalety. Przede wszystkim aktywuje szersze spektrum odpowiedzi odpornościowej człowieka. Nasza szczepionka w inny sposób uruchamia dodatkową odpowiedź komórkową. Pobudza komórki, które niszczą wirusa, a ściślej mówiąc - niszczą komórki już zakażone wirusem. Działa więc bardziej podobnie do wirusa niż inne preparaty" - dodaje.

"Jedno z badań przeprowadzonych w Szwecji pokazało, że połowa osób, które wyzdrowiały z Covid-19, nie miała w ogóle przeciwciał przeciw koronawirusowi. To wskazuje na duże znaczenie odpowiedzi komórkowej. To na tyle istotne, że obecnie prowadzi się badania nad podawaniem chorym właśnie komórek pobranych od ozdrowieńców zamiast przeciwciał" - wyjaśnia prof. Mackiewicz.

Jak wygląda kwestia bezpieczeństwa wynalazku naukowców z Poznania? "Można powiedzieć, że jesteśmy pewni bezpieczeństwa naszej szczepionki. Oczywiście trzeba jeszcze przeprowadzić niezbędne badania, ale szczepionek czerniakowych podaliśmy już 40 tys. dawek. Tylko w jednym przypadku doszło do krótkotrwałej reakcji alergicznej" - zauważa badacz.

Obecnie zespół prof. Mackiewicza prowadzi badania preparatu na zwierzętach; gotowa jest technologia i wytwórnia. "Mając fundusze, moglibyśmy równolegle prowadzić produkcję i rozpocząć badania kliniczne. Mamy nawet inny plan prowadzenia 3. fazy badań klinicznych niż tradycyjny - wymagający zaangażowania 30 czy 40 tys. ochotników. Z naszą metodą może ich być znacznie mniej" - podkreśla naukowiec.

Prof. Mackiewicz pytany, jakie są szanse wprowadzenia produktu na rynek, odpowiada: "Zależy, jak to rozumieć. Jeśli mówimy o produkcie dostępnym w sprzedaży - musi minąć jeszcze trochę czasu. Jeśli zaś chodzi o podawanie preparatu ludziom w ramach badań klinicznych, to przy odpowiednich funduszach mógłby być dostępny za kilka miesięcy".

Czytaj więcej:

W UK "zdumienie" z powodu niemieckich zarzutów dotyczących brytyjskiej szczepionki

Johnson & Johnson w marcu może wprowadzić swoją szczepionkę na rynek

Szczepionka Pfizera skuteczna przeciw wariantom wirusa z UK i RPA

Brytyjczycy przetestowali szczepionkę Novavax z USA. Będzie produkowana w Anglii

Brytyjska szczepionka zatwierdzona w Unii Europejskiej

Moderna i Pfizer przetestują nową wersję szczepionki przeciw mutacji z RPA

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 17.05.2024
    GBP 4.9790 złEUR 4.2685 złUSD 3.9363 złCHF 4.3302 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement