Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Poles are increasingly leaving the country. Germany and Spain the main directions

Poles are increasingly leaving the country. Germany and Spain the main directions
Polacy w ostatnich latach dość często się przeprowadzają do innych krajów Europy. (Fot. Getty Images)
In 2022, for the first time in 5 years, the share of returns to the country decreased significantly - by as much as 13 p.p. compared to 2021. On the other hand, the share of moving abroad increased. The main destinations for moving out in 2022 were Germany and Spain. The average prices of removals increased - the price of domestic removals by 26%, and from Poland abroad by as much as 39%.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Raport Przeprowadzki 2022 oparty jest na ponad 48 tys. zleceń przeprowadzkowych opublikowanych w serwisie Clicktrans.pl w latach 2011-2022. Na podstawie zleceń zauważalne stają się pewne zmiany: Polacy mniej chętnie wracają do kraju, za to chętniej podejmują decyzję o wyprowadzce za granicę.

Najchętniej wyprowadzaliśmy się do Niemiec, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii. W przypadku tego ostatniego kraju obserwujemy dalszy spadek zainteresowania nim jako kierunkiem emigracji. Warto przypomnieć, że Wielka Brytania była głównym kierunkiem wyprowadzek z Polski od 2012 do 2020 roku. 

W porównaniu z 2021 rokiem nastąpił wzrost udziału wyprowadzek z Polski do Hiszpanii - o 5,6 p.p. 

"Wzrost zainteresowania tym kierunkiem wynikać może z atrakcyjnych cen nieruchomości, stosunkowo niskich kosztów życia i ciepłego, przyjaznego klimatu. Poza tym wielu pracowników pozostało przy formie pracy zdalnej mimo zniesienia pandemicznych obostrzeń" - ocenia Michał Brzeziński, CEO Clicktrans.

Zdecydowanie chętniej wyprowadzamy się za granicę. Przez kilka ostatnich lat udział wyprowadzek z Polski oscylował wokół 25-29%. W 2022 wyprowadzki z kraju stanowiły już 42% zleceń między Polską a innymi krajami.

Po raz pierwszy od 5 lat tak znacząco spadł także udział powrotów do kraju - stanowił 58% zleceń przeprowadzkowych pomiędzy Polską a innymi krajami.

"Coraz więcej ludzi decyduje się na wyemigrowanie z Polski. Na to zjawisko mogła wpłynąć zarówno popularyzacja pracy zdalnej, sytuacja makroekonomieczna oraz lęk o bezpieczeństwo związany z wojną w Ukrainie. Z perspektywy Polski, jeśli ta tendencja się utrzyma, na pewno powinna być to alarmująca wiadomość" - tłumaczy Michał Brzeziński.

Gwałtowny wzrost inflacji i cen paliw nie mógł pozostać bez wpływu na ceny przeprowadzek. Wzrosły one zarówno w przypadku przeprowadzek krajowych, jak i tych za granicę. Średnia cena przeprowadzki krajowej wzrosła o 26%.

Cena przeprowadzki z Polski za granicę wzrosła aż o 39%. Najmniejszy wzrost cen odnotowano w przypadku przeprowadzek do Polski - o 18%.

"Raport Przeprowadzki 2022" to siódma edycja raportu na temat przeprowadzek Polaków na terenie Europy. 

Czytaj więcej:

Masowe powroty Polaków do UK. Nie wszystkie jednak kończą się happy endem

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 31.05.2024
    GBP 5.0056 złEUR 4.2678 złUSD 3.9389 złCHF 4.3471 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement