Menu

Po raz pierwszy od ponad 10 lat wzrosła liczba pubów i barów w UK

Po raz pierwszy od ponad 10 lat wzrosła liczba pubów i barów w UK
W Wielkiej Brytanii udało się odwrócić trend zamykania kolejnych pubów - obecnie jest ich coraz więcej. (Fot. Getty Images)
Po raz pierwszy od ponad 10 lat wzrosła liczba pubów i barów w Wielkiej Brytanii - podał brytyjski urząd statystyczny ONS. W całym kraju w 2019 r. było ich 39 130, czyli o 315 więcej niż w poprzednim roku.
Reklama

Poprzednio wzrost liczby pubów i barów miał miejsce w roku 2007, ostatnim przed wybuchem globalnego kryzysu finansowego. W szczególności zwraca uwagę pierwszy od 2002 r. wzrost liczby małych pubów i barów, czyli takich, które zatrudniają mniej niż 10 osób. W zeszłym roku było ich 22 925 - o 85 więcej niż rok wcześniej.

Z kolei liczba tych, które zatrudniają ponad 25 osób rośnie - w zeszłym roku było ich 4 610, podczas gdy rok wcześniej 4 430, a w 2001 r. - 2 560.

W dalszym ciągu łączna liczba pubów i barów jest jednak znacząco mniejsza niż na początku tego wieku - do czasu kryzysu finansowego utrzymywała się powyżej poziomu 50 tys., tymczasem od kilku lat jest mniejsza niż 40 tys.

Puby są ważną częścią brytyjskiej kultury i stylu życia. (Fot. Getty Images)

Wzrost liczby pubów i barów - zarówno tych małych, jak i wszystkich - jest związany, jak wyjaśnia ONS, z tym, że coraz więcej z nich serwuje jedzenie i w konsekwencji ze zmianą zachowań konsumenckich. O ile 15 lat temu mniej niż 30 proc. osób zatrudnionych w pubach i barach zajmowało się przyrządzaniem jedzenia, a ponad 40 proc. - pracowało za barem, teraz te proporcje są odwrotne.

Zwiększa się zarazem odsetek pieniędzy wydawanych w pubach i barach na jedzenie, a relatywnie spadają wydatki na alkohol. Potwierdzają to także statystyki organizacji Alcohol Change UK, według której spożycie alkoholu w Wielkiej Brytanii spadło w ciągu ostatnich 15 lat o 16 proc.

Jako podaje ONS, ogółem w brytyjskich pubach i barach zatrudnionych było w zeszłym roku 457 tys. osób, co stanowi wzrost o ponad 7 tys. w porównaniu z rokiem 2018. najwyższa liczba od początku obecnego wieku.

Czytaj więcej:

Na Wyspach wciąż rządzi piwo

Najszczęśliwsze dzielnice w Londynie

Wetherspoons zatrudni nawet 10 tys. osób

Turystka z USA zachwycona Wetherspoonem hitem internetu w UK

  Komentarze
  • Sceptyk
   19 stycznia, 23:04

   Zwrocmy uwage na to ,ze zamykaja sie sklepy odziezowe, sklepy meblarskie,sklepy z roznymi pierdolkam, nie ma slusarzy nie ma krawcowych, zamykaja sie sieciowki itd itp Ale hurra otwieraja sie puby niech jeszcze bardziej rozpijaja spoleczenstwo a dzieciaki od malego niech sie ucza dokad powinny sie udac wracajac z pracy gdy dorosna. Tu nikogo nie dziwi ze maluchy po pubie biegaja a wszedzie alkohol. Do domu wracaja juz po piwkach byle sie przespac przebrac czy umyc i jutro znowu to samo.To jest straszne, nie moge zrozumiec takiego podejscia do zycia.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 21.02.2020
  GBP 5.118 złEUR 4.283 złUSD 3.962 złCHF 4.037 zł

  Sport


  Reklama