Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Play Poland Festival well underway

Play Poland Festival well underway
Mateusz Jarża, dyrektor Polish Art Europe.
The fourth edition of the Play Poland Film Festival is very popular in the UK and Northern Ireland. From October 9 viewers have had the opportunity to watch dozens of Polish films and animations.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Festiwal, choć filmowy, jest nie tylko świętem kinematografii. To również zaproszenie dla mieszkańców Wysp Brytyjskich do zapoznania się z polską kulturą i sztuką współczesną. Dlatego obfituje on w liczne wydarzenia towarzyszące, w tym roku zapoczątkowane galą inauguracyjną w edynburskim Sheratonie, którą poprzedził pokaz filmu "Chce się żyć" Macieja Pieprzycy z udziałem reżysera. „Śmiałam się i płakałam na przemian. Przez cały film” - opowiadała jedna z uczestniczek po projekcji.

Reżyser pojawił się także na imprezie urodzinowej Polish Art Europe, organizatora Festiwalu, na której można było spotkać również innych gości honorowych, takich jak Tomasza Płonkę – grafika i autora plakatu oraz Michała Jankowskiego - malarza. Ich prace można było oglądać podczas wernisażu.

Poczet tegorocznych festiwalowych gości zamknął Krzysztof Skonieczny – reżyser "Hardkor Disko", który odwiedził londyńską edycję Play Poland i nie tylko brał udział w pokazie swojego filmu, ale również w imprezie, podczas której prezentowano teledyski jego autorstwa. Organizatorzy postawili jednak nie tylko na promocję młodych reżyserów i artystów. Tradycyjnie już projekcjom towarzyszyły podzielone tematycznie prace twórców Polskiej Szkoły Plakatu.

Przy okazji obchodów Święta Niepodległości, 11 listopada w Edynburgu odbył się również pokaz filmu „Wojtek. Niedźwiedź, który poszedł na wojnę” Willa Hooda i Adama Lavisa. Historia niedźwiedzia, który wraz z polskimi żołnierzami przemierzał wojenne szlaki podczas II wojny światowej stała się ogniwem splatającym swym życiorysem historię Polaków i Szkotów. Wszystkie te wydarzenia miały na celu realizację głównego zamierzenia Polish Art Europe, jakim jest promocja polskiej sztuki filmowej i artystów poza granicami kraju, a także stworzenie platformy wzajemnego porozumienia pomiędzy Polakami, a lokalną społecznością. Czy im się to udało?

„Festiwal staje się coraz bardziej rozpoznawalnym wydarzeniem, co niezmiernie nas cieszy. W tym roku po raz kolejny mieliśmy okazję zobaczyć podczas pokazów sale wypełnione zarówno polską, jak i brytyjską publicznością i usłyszeliśmy od naszych widzów wiele pozytywnych opinii. Jest to dla nas najlepszym dowodem na to, że takie wydarzenie jest potrzebne. Mamy nadzieję, że kolejną edycję uda się zorganizować z jeszcze większym rozmachem” - poinformowali Londynek.net organizatorzy, którym po raz kolejny udało się zaprezentować zestaw doskonałych filmów, często niezwykle ważnych i wyznaczających nowe ścieżki w polskim kinie.

Warto tu wspomnieć chociażby o „Płynących Wieżowcach” Tomasza Wasilewskiego, czy artystycznych filmach Anki i Wilhelma Sasnali. Pokazy filmów krótkometrażowych również zyskały sobie sympatię publiczności, co tydzień gromadząc sporą publikę. Najciekawsze polskie animacje, filmy krótkometrażowe i dokumentalne udostępnione przez prestiżowe studia i szkoły filmowe, okazały się mocnym punktem programu. 

Festiwal odbywa się dzięki grantom przyznanym przez: Polski Instytut Sztuki Filmowej, Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Edynburgu, Organizację Arts & Business Scotland, Uniwersytet Ottawski oraz Stowarzyszenie Wspólnota Polska. Patronat honorowy nad Play Poland został objęty przez Konsulat w Edynburgu, Prof. Richarda Demarco, Prof. Zbigniewa Pełczyńskiego i artystę Andrzeja Pągowskiego.

To ostatnia szansa, żeby wziąć udział w projekcjach, które potrwają do 28 listopada.

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 31.05.2024
    GBP 5.0056 złEUR 4.2678 złUSD 3.9389 złCHF 4.3471 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement