Soccer LM: Lewandowski without a goal, Barcelona eliminated

Lewandowski ma w tym sezonie dziewięć goli w LM. (Fot. Pedro Salado/Quality Sport Images/Getty Images)
Bayern Munich confidently defeated Barcelona 3-0 at home in the last round of Group E of the Champions League football. Robert Lewandowski played until the 78th minute and this time he did not score. The 'Duma of Catalonia' will be missing for the first time since the 2003/04 season.

W 34. minucie pierwszego gola dla gospodarzy zdobył Thomas Mueller, a "Lewy" przy tym trafieniu asystował. Była to 50. bramka Niemca w Champions League w karierze. W 43. minucie na 2:0 podwyższył uderzeniem z dystansu Leroy Sane, a w 62. wynik ustalił Jamal Musiala.

Bayern zakończył rywalizację w grupie E z kompletem punktów (18) i bilansem bramek 22-3. Drugie miejsce zajęła Benfica Lizbona, która w środę wygrała u siebie z Dynamem Kijów 2:0. W kadrze meczowej gości zabrakło Tomasza Kędziory, który według nieoficjalnych doniesień miał pozytywny wynik testu na koronawirusa i nie poleciał z drużyną do Portugalii.

Lewandowski ma w tym sezonie dziewięć goli w LM i ustępuje pod tym względem jedynie reprezentantowi Wybrzeża Kości Słoniowej Sebastienowi Hallerowi, który ma 10 bramek.

Barcelona spadła na trzecią pozycję, a to oznacza, że w lutym zagra w barażu o awans do 1/8 finału Ligi Europy, czyli niższego "szczebla" europejskich pucharów. Po przerwie zimowej w Lidze Mistrzów nie było jej ostatnio w sezonie 2003/04, kiedy w ogóle nie zakwalifikowała się do tych rozgrywek.

Jej los podzieliła niespodziewanie Sevilla, która w grupie G przegrała na wyjeździe z FC Salzburg 0:1 (Kamil Piątkowski był rezerwowym gospodarzy). Drużyna z Andaluzji również zajęła trzecie miejsce, a mistrz Austrii awansował do dalszej fazy Champions League z drugiej pozycji. Na prowadzeniu utrzymała się ekipa Lille, która wygrała w środę na wyjeździe z VfL Wolfsburg 3:1.

We wcześniej rozegranych spotkaniach grupy H Juventus Turyn pokonał u siebie Malmoe FF 1:0 (Wojciech Szczęsny był rezerwowym bramkarzem gospodarzy), natomiast Chelsea Londyn zremisowała w Sankt Petersburgu z Zenitem 3:3. Takie wyniki oznaczają, że to Juventus awansował do kolejnej fazy z pierwszej pozycji, a Chelsea - z drugiej. Zenit zagra w Lidze Europy.

Nie zapadły jeszcze wszystkie rozstrzygnięcia w grupie F. Już przed tą kolejką pierwszą pozycję zagwarantowaną miał Manchester United, który w środę zremisował u siebie z Young Boys Berno 1:1, ale nie wiadomo, kto zajmie drugą lokatę. Obecnie jest na niej Villarreal z siedmioma punktami, a tuż za nim jest Atalanta z sześcioma. Mecz tych zespołów w Bergamo został przełożony na czwartek ze względu na intensywne opady śniegu.

We wtorek zakończyły się zmagania w grupach A-D, z których awans z pierwszych miejsc uzyskały Manchester City, Liverpool, Ajax Amsterdam i Real Madryt, a z drugich Paris Saint-Germain, Atletico Madryt, Sporting Lizbona i Inter Mediolan.

Losowanie par 1/8 finału zaplanowano na najbliższy poniedziałek w Nyonie, gdzie mieści się siedziba Europejskiej Unii Piłkarskiej (UEFA).