Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Paddington hits Polish cinemas

Paddington hits Polish cinemas
Miś jest emigrantem - przybył do Londynu z mrocznych zakątków Peru (Fot. Getty Images)
Family adventure Paddington, about the marmalade-loving bear made famous by Michael Bond's series of books, will hit Polish cinemas in December.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Na stacji kolejowej Paddington w Londynie pojawia się mały miś w czerwonym nieco wygniecionym kapeluszu i z kartką na szyi: "Proszę zaopiekować się tym niedźwiadkiem. Dziękuję". Spieszący się do pociągów londyńczycy nie zwracają uwagi na uprzejme, nieśmiałe zagadywania misia. Peron pustoszeje, zagubiony miś przysiada na swojej walizeczce, ale nadjeżdża jeszcze jeden pociąg, z którego wysiadają państwo Brown ze swoimi dziećmi: chłopcem i dziewczynką. Losy sympatycznego, niekiedy zwariowanego niedźwiadka i miłej i czasami równie zwariowanej rodziny Brownów w tym momencie się splatają. I jest to dopiero początek niezwykłych przygód, podczas których uroczy miś "przemebluje" dom Brownów, a przy okazji całe ich życie. 

Miś jest emigrantem - przybył do Londynu z mrocznych zakątków Peru. W brytyjskiej stolicy naiwny miś co krok musi się zmierzyć z rozmaitymi pułapkami cywilizacyjnymi, nieznanymi urządzeniami i ludzkimi obyczajami, a każde takie starcie jest zwiastunem małej katastrofy.

Chociaż Miś Paddington w ciemnoniebieskiej budrysówce i czerwonym kapeluszu pochodzi z dzikich ostępów Peru, jest bardzo kulturalny. Mówi "proszę", "dziękuję", kłania się przechodniom i chętnie rozmawia o pogodzie. Swoimi nienagannymi manierami zawstydza zabieganych londyńczyków i przypomina im, co jest w życiu najważniejsze.

W obsadzie filmu, który wyreżyserował Paul King, znaleźli się Hugh Bonneville, Nicole Kidman, Sally Hawkins, Jim Broadbent, Julie Walters i Colin Firth, którego głosem mówi sympatyczny miś. W polskiej wersji językowej występują: Artur Żmijewski jako Paddington, Maja Ostaszewska, Jacek Mikołajczak, Jolanta Fraszyńska, Teresa Lipowska oraz Zdzisław Wardejn.

Fikcyjna postać niedźwiadka zyskała sobie ogromną popularność i sympatię na całym świecie. Książeczki o Paddingtonie zostały przetłumaczone na ponad 40 języków i sprzedano ich ponad 30 milionów egzemplarzy, a ich autor Michael Bond w 1997 r. został uhonorowany Orderem Imperium Brytyjskiego.

W 2000 r. Bond odsłonił na stacji Paddington naturalnej wielkości statuę niedźwiadka z brązu, w 2006 r. miś Paddington obchodził swoje 50. urodziny w Pałacu Buckingham, a jego wizerunek pojawił się na specjalnej kolekcji znaczków Królewskiej Poczty.

Najnowsza produkcja StudioCanal zajęła 1. miejsce w angielskim box office, gromadząc w kinach w pierwszy weekend więcej widzów niż takie hity jak „Kraina lodu”, czy „Jak wytresować smoka”. Podczas weekendu premierowego film zarobił ponad 5 milionów funtów.

Michael Bond, po obejrzeniu ostatecznej wersji filmu, oznajmił, że „Paddington” jest filmem, którego nie można zapomnieć: „To film, który angażuje widza na wielu poziomach. Państwo Brown ratując misia mają okazję do podsumowania własnych relacji. Nie mogę się doczekać jak zobaczę ten film jeszcze raz… Jest w nim tyle perełek, które chce się przeżywać z innymi”.

W Polsce film "Po prostu Paddington", rozpowszechniany przez Monolith Films, trafi 25 grudnia do wybranych kin, a 2 stycznia na ekrany w całym kraju. 

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 26.06.2024
    GBP 5.1027 złEUR 4.3087 złUSD 4.0291 złCHF 4.4903 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement