Menu

Oxford coronavirus vaccine shows "strong immune response" in the elderly

Oxford coronavirus vaccine shows "strong immune response" in the elderly
Wszystko wskazuje obecnie na to, że to właśnie Brytyjczycy stworzą najsilniejszą szczepionkę na koronawirusa. (Fot. Getty Images)
Scientists say the Oxford vaccine appears to create a 'strong' immune response in elderly participants, amid cautious hopes that the candidate could be rolled out in the coming months.
Advertisement
News available in Polish

O tym, że brytyjska szczepionka jest niezwykle skuteczna i wkrótce może trafić do obiegu, liczne media na Wyspach informowały już w ubiegłym tygodniu. Niektóre z nich dotarły do dokumentów, które wskazały, że szczepionka ma być dostępna jeszcze przed świętami, ale priorytet do niej otrzymają osoby zagrożone i pracownicy NHS.

Eksperci z Oxfordu zalecili mimo wszystko "ostrożność" w oczekiwaniach. Wskazali, że "do dopuszczenia szczepionki do użytku jest jeszcze długa droga", a "obecnie doniesienia to jedynie efekt trwających testów z udziałem ochotników".

Według naukowców, silna odpowiedź immunologiczna u osób starszych dobrze wróży przyszłości szczepionki. Trwająca właśnie trzecia faza prób klinicznych skoncentrowana jest głównie na kwestiach bezpieczeństwa. Wśród badaczy panuje przekonanie, iż "na ten moment szczepionka wydaje się bezpieczna".

Dane z drugiej fazy prób klinicznych wciąż są analizowane przez międzynarodowe zespoły ekspertów. Niektórzy naukowcy z Wielkiej Brytanii wyrazili wówczas podekscytowanie faktem, że to właśnie brytyjska szczepionka ma być prekursorem w wyścigu o pokonanie koronawirusa. Zwracano także uwagę, że szczepionka stworzona na Wyspach stwarza wrażenie najskuteczniejszej i najbezpieczniejszej.

Minister zdrowia Matt Hancock ocenił, że szczepionka na koronawirusa może trafić do Brytyjczyków już latem przyszłego roku. "Moim oczekiwaniem jest, aby program szczepień rozpoczął się w pierwszej połowie 2021 r." - przekazał.

Czytaj więcej:

Doradca naukowy Johnsona: Koronawirus nie zniknie nawet gdy będzie szczepionka

Pracownicy NHS jako pierwsi otrzymają szczepionki. "To kwestia tygodni"

Badanie: Po przejściu COVID-19 przeciwciała utrzymują się zwykle do siedmiu miesięcy

  Advertisement
  Advertisement

  Latest news

  Rates by NBP, date 23.11.2020
  GBP 5.027 złEUR 4.468 złUSD 3.762 złCHF 4.131 zł

  Sport


  Sport

  Advertisement