Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Modern slavery gangmasters exploit care worker shortage

Modern slavery gangmasters exploit care worker shortage
Ofiarami współczesnego niewolnictwa w UK padają często pracownicy opieki społecznej, przybywający do pracy z zagranicy. (Fot. Getty Images)
The number of modern slavery cases reported within the UK care industry has more than doubled in the past year.
There were 109 potential victims, exploited for personal or financial gain, between January and March - twice as many as the same period in 2022.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

W okresie od stycznia do marca odnotowano już 109 przypadków wykorzystywania pracowników w celu osiągnięcia korzyści osobistych lub materialnych - to dwa razy więcej niż w tym samym okresie w 2022 roku.

Pracownicy z programu File on 4 w stacji BBC uzyskali dane z autoryzowanej przez rząd infolinii zajmującej się przeciwdziałaniem niewolnictwu, prowadzonej przez organizację charytatywną Unseen. Śledczy usiłujący ochronić pracowników przed wyzyskiem twierdzą, że branża opiekuńcza jest obecnie "najwyższym priorytetem".

Organ Gangmasters and Labour Abuse Authority (GLAA) - którego rolą jest zapewnienie ochrony pracownikom przed wykorzystywaniem w UK - poinformował, że obecnie prowadzonych jest 17 dochodzeń w sektorze opieki i że bada on ponad 300 doniesień pochodzących od służb wywiadowczych.

Unseen twierdzi, że wzrost liczby zgłoszeń telefonicznych związanych z sektorem opieki w ciągu ostatnich 12 miesięcy wynika z faktu, że rząd uprościł procedury związane z zatrudnianiem zagranicznych pracowników opieki społecznej w UK po Brexicie - i tym samym obsadzono tysiące wolnych miejsc pracy.

Według organizacji charytatywnej, ryzyko potencjalnego wyzysku wzrasta w miarę jak łańcuch pośredników się wydłuża.

W ciągu roku do marca rząd wydał 102 000 wiz dla wykwalifikowanych pracowników sektora opieki zdrowotnej i opieki społecznej - to o 171% więcej niż w roku poprzednim. W swoim oświadczeniu organizacja poinformowała BBC, że od 2016 roku na walkę ze współczesnym niewolnictwem wydano ponad 17,8 mln funtów.

Współczesne niewolnictwo rozprzestrzeniło się także na kilka innych branż, w tym budownictwo i myjnie samochodowe.

Łączna liczba potencjalnych ofiar zgłoszonych do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych za pośrednictwem National Referral Mechanism w 2022 r. wyniosła prawie 17 000 - najwięcej w historii.

Krajowa rada komendantów policji podała, że powołała specjalny zespół, który prowadzi działania zmierzające do "wyjaśnienia i rozwiązania" tego problemu, a obecnie w Anglii i Walii prowadzonych jest ponad 3 500 czynnych postępowań.

Niemniej jednak, ściganie tego typu przestępstw jest trudne. W ubiegłym roku policja w Anglii i Walii zarejestrowała prawie 10 000 spraw. Połowa z nich została umorzona, ponieważ sprawców nie udało się namierzyć, a jedynie niespełna 2% zakończyła się postawieniem zarzutów.
 

Czytaj więcej:

Raport: 50 milionów ludzi na świecie jest ofiarami współczesnego niewolnictwa

"Szokujący wyzysk" imigrantów zatrudnianych w opiece społecznej w UK

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 31.05.2024
    GBP 5.0056 złEUR 4.2678 złUSD 3.9389 złCHF 4.3471 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement