Original Harry Potter cover art sells for $1.9 million at auction
Akwarela przedstawia bohatera serii, Harry'ego, w okrągłych okularach, z przecinającą czoło blizną w kształcie błyskawicy i w pasiastym szaliku, na tle pociągu, którym młodzi czarodzieje podróżują z peronu 9 i 3/4 londyńskiej stacji King's Cross do szkoły magii, Hogwartu.
Artwork now most valuable Harry Potter item ever sold https://t.co/gUAvzLXBaW
— BBC News (World) (@BBCWorld) June 27, 2024
Przed środową aukcją w domu Sotheby's spodziewano się, że obraz osiągnie cenę 400-600 tys. USD. Kiedy w 2001 roku dzieło trafiło na sprzedaż po raz pierwszy, nabywca zapłacił za nie "zaledwie" 108 tys. USD.
Autor ilustracji, Thomas Taylor, miał zaledwie 23 lata, kiedy w 1997 roku stworzył ją na powieści "Harry Potter i kamień filozoficzny" - pierwszego tomu z cyklu o świecie czarodziejów.
Było to również jego pierwsze profesjonalne zlecenie. Wydawca zdecydował się wówczas opublikować zaledwie 500 egzemplarzy powieści i obecnie należą one do najbardziej pożądanych i cennych książek współczesnych. Przed trzema laty jeden z egzemplarzy został sprzedany za ponad 400 tys. USD.
Czytaj więcej:
Szkocka kolej szuka maszynistów. Będą pokonywać trasę znaną z fillmów o Harrym Potterze
Londyńskie muzea latem: Od Michała Anioła do Yoko Ono