rodoInfoSource====>PrivacyPolicies.com
Menu

Original Harry Potter cover art sells for $1.9 million at auction

Akwarela autorstwa Thomasa Taylora pojawiła się na okładce pierwszej książki o przygodach Harry'ego Pottera. (Fot. ANGELA WEISS/AFP via Getty Images)
The illustration that was on the cover of the original edition of J.K. Rowling's first book about the wizard Harry Potter has been sold at auction for US$1.9 million, three times the projected amount, the BBC news service reported.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Akwarela przedstawia bohatera serii, Harry'ego, w okrągłych okularach, z przecinającą czoło blizną w kształcie błyskawicy i w pasiastym szaliku, na tle pociągu, którym młodzi czarodzieje podróżują z peronu 9 i 3/4 londyńskiej stacji King's Cross do szkoły magii, Hogwartu.

Przed środową aukcją w domu Sotheby's spodziewano się, że obraz osiągnie cenę 400-600 tys. USD. Kiedy w 2001 roku dzieło trafiło na sprzedaż po raz pierwszy, nabywca zapłacił za nie "zaledwie" 108 tys. USD.

Autor ilustracji, Thomas Taylor, miał zaledwie 23 lata, kiedy w 1997 roku stworzył ją na powieści "Harry Potter i kamień filozoficzny" - pierwszego tomu z cyklu o świecie czarodziejów.

Było to również jego pierwsze profesjonalne zlecenie. Wydawca zdecydował się wówczas opublikować zaledwie 500 egzemplarzy powieści i obecnie należą one do najbardziej pożądanych i cennych książek współczesnych. Przed trzema laty jeden z egzemplarzy został sprzedany za ponad 400 tys. USD.

Czytaj więcej:

Szkocka kolej szuka maszynistów. Będą pokonywać trasę znaną z fillmów o Harrym Potterze

Londyńskie muzea latem: Od Michała Anioła do Yoko Ono

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 16.08.2024
    GBP 5.0140 złEUR 4.2732 złUSD 3.8914 złCHF 4.4797 zł
    Advertisement

    Sport

    Advertisement
    Advertisement