Novak Djokovic beats Roger Federer to reach the Australian Open final

Djokovic pierwszym finalistą Australia Open (Fot. Getty Images)
Novak Djokovic was in awesome form as he reached another final in Melbourne with a crushing 6-1, 6-2, 3-6, 6-3 win over Roger Federer in their 45th meeting.

Jego rywala wyłoni jutzrejszy pojedynek Brytyjczyka Andy'ego Murraya (nr 2.) z Kanadyjczykiem Milosem Raonicem (13.)

To był 45. mecz Djokovica z Federerem. Według oficjalnych statystyk ATP, teraz o jedną wygraną więcej ma na koncie lider światowego rankingu.

28-letni Serb jest jedynym tenisistą w Open Erze (liczonej od 1968 roku), któremu udało się wygrać trzy kolejne edycje Australian Open (2011-13). Jego serię 25 kolejnych zwycięstw w tej imprezie przerwała porażka z 2014 roku w ćwierćfinale ze Szwajcarem Stanem Wawrinką, późniejszym triumfatorem.

Łącznie zwyciężył w tych zawodach pięciokrotnie. Po raz pierwszy z sukcesu cieszył się w 2008 roku, a ostatnio w poprzednim sezonie.

W tegorocznej edycji dłużej niż pokonanie odwiecznego rywala zajęło mu uporanie się w 1/8 finału z Francuzem Gillesem Simonem, którego pokonał w pięciu setach. W czwartek w dwóch pierwszych odsłonach tenisista z Belgradu niepodzielnie panował na korcie i oddał popełniającemu błąd za błędem Federerowi ledwie trzy gemy.

"W tych dwóch setach wspiąłem się na niewiarygodny poziom, ale inaczej Rogera nie da się pokonać. Szybkie prowadzenie ułatwiło mi zadanie w dalszej części spotkania" - zaznaczył po zakończeniu pojedynku Serb. W trzeciej odsłonie zawodnik z Bazylei na moment odwrócił przebieg meczu i, dzięki przełamaniu w szóstym gemie, zwyciężył 6:3, ale czwarty set znowu należał do Djokovica, który po dwóch godzinach i 19 minutach gry cieszył się z 20 z rzędu zwycięstwa w turniejach wielkoszlemowych.

"W trzecim secie też nie grałem dużo gorzej, ale to Federer wyżej zawiesił poprzeczkę. W czwartej partii nie pozwoliłem mu na dobre rozwinąć skrzydeł" - skomentował triumfator, który awansował do piątego kolejnego finału w Wielkim Szlemie.

Szwajcar popełnił w półfinale aż 51 niewymuszonych błędów, przy 20 rywala.

"Miałem swój plan na ten mecz, ale Djoko nie pozwolił mi go zrealizować, a ja mu trochę w tym pomogłem. Mój rytm, mój timing, moje uderzenia były nieco za wolne na początku. Generalnie jednak jestem zadowolony z tego, co pokazałem w Melbourne i myślę, że wciąż stać mnie na grę na wysokim poziomie" - ocenił Szwajcar.