Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Accommodation at the Polish seaside is more expensive than at the Adriatic Sea

Accommodation at the Polish seaside is more expensive than at the Adriatic Sea
Ekspertka: "W opinii wielu Polaków, wakacje spędzone nad polskim morzem mają być tą bardziej dostępną i tańszą wersją wypoczynku". (Fot. Getty Images)
Overnight on the Baltic Sea is sometimes more expensive than on the Adriatic. This is the result of a shorter tourist season and a small number of beds - explained Paula Kukołowicz from the Polish Economic Institute.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Według ekspertki, powszechne jest przekonanie, że w polskich kurortach - zwłaszcza tych nadmorskich - jest drożej niż za granicą. "Ogólnie rzecz biorąc ceny noclegów nad polskim morzem są wyższe niż w wielu śródziemnomorskich kurortach. Z tym jednak zastrzeżeniem, że wiele jednak zależy od jakości miejsca noclegu. Można i w Polsce nad morzem w szczycie sezonu znaleźć tani nocleg - jednak dosyć daleko do plaży i w niezbyt wysokim standardzie" - zauważyła.

Jak dodała, cenowym "hitem" sezonu są ceny najmu kamperów i przyczep kempingowych. "Na Półwyspie Helskim tygodniowy wynajem przyczepy może kosztować tyle, co dobrej jakości hotel" - wskazała.

Zdaniem specjalistki Polskiego Instytutu Ekonomicznego, wyższe ceny nad Bałtykiem wynikają przede wszystkim z krótkiego sezonu turystycznego oraz niewielkiego geograficznie obszaru, na którym koncentruje się ruch turystyczny.

Dodała, że równolegle działa jednak drugi czynnik, czyli wciąż duże zainteresowanie Polaków wypoczynkiem nad polskim morzem. "Ze względu na niewielki obszar, na którym ten ruch turystyczny jest skupiony, mamy do czynienia z wysokim popytem, który nie jest równoważony wysoką podażą" - oceniła. "W efekcie wysokie ceny noclegów są akceptowane przez konsumentów, którzy płacąc więcej za nocleg, mogą równocześnie zapłacić mniej za dojazd czy wyżywienie" - stwierdziła ekspertka.

Zdarza się, że całkowity koszt wypoczynku nad Adriatykiem wyniesie Polaków tyle, co nad Bałtykiem. Na zdj.: Dubrownik w Chorwacji. (Fot. Getty Images)

Kukołowicz zwróciła uwagę, że w opiniach o panującej nad polskim morzem drożyźnie chodzi nie tylko o cenę, ale przede wszystkim o niedopasowaną do ceny jakość.

"W opinii wielu Polaków wakacje spędzone nad polskim morzem mają być tą bardziej dostępną i tańszą wersją wypoczynku. Zamiast jechać do dalekiej Chorwacji czy Hiszpanii, rezerwować noclegi z dużym wyprzedzeniem, często wybieramy wariant prostszy - polskie morze, krótszą i tańszą podróż samochodem lub pociągiem, mając przy tym świadomość, że nie będziemy sycić się widokami Costa Brava, rozkoszować smakiem dań śródziemnomorskich czy wylegiwać w słońcu przez cały dzień" - zaznaczyła.

Według ekspertki PIE, Polacy rezygnują z wielu atrakcji, podświadomie oczekując również niższego kosztu zaplanowanego wypoczynku. "5 000 zł za tygodniowy pobyt w hotelu nad polskim morzem - wydaje się drogo, jeśli wziąć pod uwagę niepewną pogodę, zimne morze i to wszystko, czego nie zobaczymy, a co moglibyśmy oglądać w wymarzonej Chorwacji czy Hiszpanii" - oceniła.

"Jednak jeżeli dołożymy jeszcze ok. 1 000-2 000 zł (w zależności od liczby osób w rodzinie) na dojazd, to prawdopodobnie całkowity koszt wypoczynku nad Adriatykiem wyniesie nas tyle, co nad Bałtykiem" - podsumowała ekspertka.

Czytaj więcej:

Sadiq Khan przedstawił plan ściągnięcia turystów do Londynu

W Hiszpanii w marcu ośmiokrotnie więcej turystów niż rok temu

Nowa atrakcja w Londynie. Świat z Dzikiego Zachodu na Canada Water

Japonia po dwóch latach otwiera granice dla zagranicznych turystów

Na wakacje bez testu do większości krajów UE

Mniejsze zainteresowanie wakacyjnymi wyjazdami z powodu rosnących cen

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 02.05.2024
    GBP 5.0670 złEUR 4.3323 złUSD 4.0474 złCHF 4.4345 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement