Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Niepokojące doniesienia wywiadu. Możliwe rosyjskie ataki sabotażowe na bazy USA w Europie

Niepokojące doniesienia wywiadu. Możliwe rosyjskie ataki sabotażowe na bazy USA w Europie
W amerykańskich bazach w Europie podwyższono stan gotowości. (Fot. Getty Images)
Powodem podwyższenia gotowości w amerykańskich bazach w Europie były informacje wywiadu o możliwych próbach sabotażu przez popleczników Rosji - podał wczoraj CNN. Informacje o zagrożeniu rosyjskim sabotażem potwierdził też szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz.
Reklama
Reklama

Jak podała CNN, powołując się na dobrze poinformowane żródła wywiadowcze, otrzymane przez Amerykanów informacje mówiły o rozważaniu przez Rosję "ataków sabotażowych" przeciwko instalacjom i żołnierzom USA za pośrednictwem wspieranych przez Rosję osób.

Miałyby to być podobne działania do innych aktów sabotażu, jakich dopuściła się Rosja w Europie w ostatnich tygodniach, wywołując m.in. pożary i eksplozje.

Informacje te amerykańskie służby miały otrzymać w ciągu ostatnich dwóch tygodni i były wystarczająco alarmujące, by podnieść w amerykańskich bazach w Europie poziom alertu bezpieczeństwa po raz pierwszy od dekad. CNN nie podała jednak szczegółów dotyczących zagrożenia, ani kim mogłaby się posłużyć Rosja.

Pytany o te doniesienia podczas briefingu w Waszyngtonie wicepremier i szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz potwierdził, że "to zagrożenie niestety funkcjonuje w całej Europie", a każdego dnia polskie służby działają w koordynacji ze służbami amerykańskimi.

"Z czego to zagrożenie wynika? Z tego, że często do Europy przedostają się osoby, które nie są w żaden sposób migrantami, tylko terrorystami. Trzeba zapobiegać takim wyzwaniom i współpracujemy cały czas ze służbymi sojuszniczymi, przeciwdziałamy tym aktom. Oczywiście jest to wielkie wyzwanie operacyjne" - oznajmił szef MON.

Czytaj więcej:

NATO zaniepokojone złośliwymi atakami hybrydowymi Rosji m.in. w Polsce

Wywiady ostrzegają, że Rosja planuje akty sabotażu w całej Europie

Rosja rekrutuje prawicowych ekstremistów do ataków w Wielkiej Brytanii

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 19.07.2024
  GBP 5.0974 złEUR 4.2930 złUSD 3.9461 złCHF 4.4425 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama