Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Germany: Military pilots fly too little

Germany: Military pilots fly too little
Piloci służący w Luftwaffe narzekają na brak zajęć? (Fot. Getty Images)
The German Luftwaffe pilots spend too little time in the air. This is confirmed by government data, which shows that only 58 percent of pilots last year made the prescribed number of training flights.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Zgodnie z regulacjami NATO, piloci wojskowi państw Sojuszu powinni zaliczyć co najmniej 180 godzin lotów ćwiczebnych rocznie; 40 z nich można wykonać na symulatorach. W RFN w 2018 roku jedynie 512 spośród 875 wojskowych lotników spełniło te wymagania. Oznacza to, że 42 proc. personelu latającego ćwiczyło za mało.

Informacje te pochodzą z odpowiedzi rządu Angeli Merkel na interpelację poselską frakcji liberalnej FDP w Bundestagu.

Wojskowi nie latają wystarczająco często ze względu na brak samolotów.

Poseł liberałów Alexander Lambsdorff wezwał w związku z tym minister obrony Annegret Kramp-Karrenbauer (CDU) do jak najszybszego podjęcia zdecydowanych działań i naprawy sytuacji.

"W przeciwnym wypadku jeszcze więcej wysoko wykwalifikowanych pilotów odejdzie ze służby" - przekazał w rozmowie z dziennikiem "Bild" deputowany FDP.

Od stycznia do czerwca 2018 roku z Luftwaffe odeszło sześciu pilotów. W poprzednich pięciu latach - w sumie jedenastu.

Niemieckie wojsko jest niedofinansowane, a opinia publiczna nie chce zwiększenia wydatków na cele militarne. (Fot. Getty Images)

Bundeswehra od lat ma kłopoty, które są pokłosiem wprowadzenia w 2011 roku armii zawodowej i chronicznego niedofinansowania.

Niemcy od dawna są krytykowane - głównie przez administrację prezydenta USA Donalda Trumpa - za przeznaczanie zbyt niskiego odsetka PKB na obronność. W 2014 roku podczas szczytu NATO w Newport państwa Sojuszu zobowiązały się, że w ciągu 10 lat będą podnosić wydatki na cele wojskowe, by osiągnęły one poziom 2 proc. PKB. Niemcom trudno będzie spełnić nawet własną późniejszą obietnicę - 1,5 proc.

Zwiększanie środków przeznaczanych na obronność jest niepopularne wśród lewicowego, antyamerykańskiego, pacyfistycznego elektoratu w Niemczech. Walcząca o jego względy, współrządząca w Niemczech socjaldemokracja, której polityk Olaf Scholz kieruje resortem finansów, nie jest zatem skora do zwiększania budżetu Bundeswehry. Założenia planów budżetowych na lata 2020-2023 przewidują wręcz obniżenie odsetka PKB przeznaczanego na obronność.

Z sondażu przeprowadzonego w lutym wynika, że społeczeństwo niemieckie jest w tej kwestii podzielone. 44 proc. ankietowanych chce zwiększenia finansowania wojska, 31 proc. uważa, że powinno ono pozostać na obecnym poziomie, a 19 proc. chce obniżenia wydatków.

24 lipca, po zaprzysiężeniu na stanowisku ministra obrony Kramp-Karrenbauer obiecała, że będzie dążyć do osiągnięcia 2 proc. PKB w wydatkach na wojsko. Swój sprzeciw wobec takich zamiarów wyraził jednak natychmiast szef frakcji SPD w Bundestagu Rolf Muetzenich.

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 14.06.2024
    GBP 5.1857 złEUR 4.3581 złUSD 4.0760 złCHF 4.5690 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement