Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Germany: An anti-parasitic drug gaining ground as a treatment for Covid-19

Germany: An anti-parasitic drug gaining ground as a treatment for Covid-19
Iwermektyna jest stosowana m.in. jako lek odrobaczający dla koni. (Fot. Getty Images)
The antiparasitic drug ivermectin is widely used in Latin America to relieve symptoms of Covid-19. Now it is starting to gain popularity in Germany, although there is no scientific evidence that it is actually effective against the coronavirus.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Jak podał "Die Welt", Tobias Reiss - parlamentarzysta bawarski zrzeszony z CSU - napisał do prezesa Federalnego Instytutu Produktów Leczniczych i Wyrobów Medycznych z propozycją promowania iwermektyny jako leku przeciwko Covid-19. Argumentował, że środek jest skuteczny w walce z pasożytami i wyeliminował w Afryce niemal całkowicie ślepotę rzeczną, a co więcej - "nie ma praktycznie żadnych skutków ubocznych".

Iwermektyna jest związkiem organicznym wytworzonym z awermektyny, którą japońscy naukowcy odkryli w bakteriach glebowych w latach 70. ubiegłego wieku. Początkowo jako lek stosowano ją jedynie u zwierząt, którym dokuczały pasożyty. Dopiero pod koniec lat 80. firma Merck wypuściła na rynek tabletki z iwermektyną dla ludzi, głównie jako środek do walki ze ślepotą rzeczną. Działa poprzez blokowanie funkcji komórek pasożytów, ale nie ingeruje w ludzkie komórki.

Lek stał się bardzo popularny w krajach Ameryki Łacińskiej w trakcie pandemii koronawirusa jako środek uśmierzający objawy Covid-19. Cieszy się również coraz większym powodzeniem w Afryce - przede wszystkim dlatego, że jest stosunkowo tani. W Niemczech, gdzie iwermektyna jest stosowana głównie w walce ze świerzbem i glistami ludzkimi, lek kosztuje ok. 60 euro, co jest relatywnie niską ceną, wziąwszy pod uwagę fakt, że - jak zauważa "Die Welt" - koszty leczenia Covid-19 sięgają nierzadko tysięcy euro.

Naukowcy amerykańscy i europejscy testują działanie leku na patogeny Sars-CoV-2, jednak nie publikują jednoznacznych wyników. "British Medical Journal" zwrócił uwagę, że skutki iwermektyny w leczeniu Covid-19 są "niewielkie". Według badania, 200 testowanych osób, zarażonych koronawirusem przyjęło iwermektynę, a kolejne 200 tabletkę placebo. Okazało się, że nie było żadnej różnicy w przebiegu choroby.

Czytaj więcej:

Boris Johnson: Tabletki na koronawirusa dostępne do jesieni

"Lancet": Covid-19 przenosi się głównie przez powietrze

Transmisja koronawirusa pomiędzy ludźmi a kotami? Szkoccy naukowcy znaleźli dowód

UK: Jeden zastrzyk na Covid-19 to mniej zakażeń we wszystkich grupach wiekowych

Brytyjscy naukowcy: Z powodu Covid-19 większe ryzyko dla kobiet w ciąży niż sądzono

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 01.05.2024
    GBP 5.0598 złEUR 4.3213 złUSD 4.0341 złCHF 4.4217 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement