Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Germany: Sugar rose 70% in one year The cause of the heatwave in France and EU policy

Germany: Sugar rose 70% in one year The cause of the heatwave in France and EU policy
Cukier w Niemczech kosztuje już niemal dwa razy tyle co jeszcze rok temu. (Fot. Getty Images)
Prices in Germany are rising, largely due to sugar. Its price in Europe is now noticeably higher than on the world market, for which the EU is partly to blame, the portal of the daily 'Sueddeutsche Zeitung' analyzes today.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Z comiesięcznych danych o inflacji wynika, że dla konsumentów w Niemczech wszystkie rodzaje cukru podrożały średnio o ponad 70 proc. w porównaniu rok do roku. "Liczba ta jest uderzająca tym bardziej, że średnia stopa inflacji w marcu faktycznie spadła: do 7,4 proc." – zauważa "Sueddeutsche Zeitung".

Mimo spadku inflacji ceny artykułów spożywczych nadal rosną - średnio o ponad 20 proc., przy czym szczególnie gwałtownie wzrosły ceny jajek (+ 34,6 proc.) i warzyw (+27,3 proc.). Z danych Federalnego Urzędu Statystycznego wynika, że ceny cukru wzrosły o 70,9 proc.

Wysoka cena cukru wpływa na inflację w całym kraju, ponieważ surowiec ten służby do produkcji wielu innych produktów. (Fot. Getty Images)

Jak wyjaśnia Carlos Mera, ekspert ds. rolnictwa w londyńskim Rabobanku, przyczyn tego wzrostu może być kilka. We Francji, będącej jednym z czołowych producentów w Europie, zbiory buraków cukrowych były słabe z powodu kilku fal upałów.

"Ponadto w związku z planowanym zakazem stosowania dotychczas używanego środka ochrony roślin plony są albo zagrożone, albo ponoszone są wyższe koszty w związku ze zmianami" – dodaje ekspert.

Wojna w Ukrainie również wpływa na koszt wzrostów produkcji z uwagi na podwyżki cen energii. Ceny buraków cukrowych zostały więc znacznie podniesione, "aby zrekompensować wyższe koszty paliwa, nawozów i usług" – dodaje rzeczniczka niemieckich stowarzyszeń cukrowniczych w Berlinie. 

Kolejna przyczyna wzrostu cen to zniesienie unijnych kwot cukrowych w 2017 roku. "Reżim rynku cukru gwarantował przez prawie 50 lat kwoty produkcyjne i ceny minimalne na buraki cukrowe. Teraz producenci cukru w Europie muszą konkurować z rynkiem światowym, np. z trzciną cukrową z Brazylii, która od dawna jest tańsza" – przypomina "Sueddeutsche Zeitung".

Czytaj więcej:

Niemcy: Tysiące wypadków na budowach. "To przerażające dane"

Rusza sezon na szparagi. Niemcy liczą na pracowników z Polski i Rumunii

Niemcy: Za kilka dni wyłączenie ostatnich elektrowni atomowych. "To dramatyczny błąd"

Polska trzecim eksporterem czekolady w Unii Europejskiej

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 21.06.2024
    GBP 5.1291 złEUR 4.3331 złUSD 4.0527 złCHF 4.5437 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement