Menu

Niemal dwie trzecie Polaków zamierza w 2020 r. wyjechać na urlop

Niemal dwie trzecie Polaków zamierza w 2020 r. wyjechać na urlop
W tym roku tradycyjnie najpopularniejszy będzie wypoczynek krajowy. (Fot. Getty Images)
Niemal dwie trzecie dorosłych Polaków planuje w tym roku przynajmniej dwudniowy wypoczynek - wynika z badań przeprowadzonych przez CBOS. W ubiegłym roku na taki urlop wybrało się 55 proc. mieszkańców Polski.
Reklama

Tak jak przed rokiem, niemal dwie trzecie (64 proc.) dorosłych Polaków deklaruje, iż w bieżącym roku zamierza wyjechać w celach wypoczynkowych lub turystycznych na co najmniej dwa dni. Tym samym odsetek respondentów deklarujących zamiar takiego wyjazdu jest w tym roku po raz drugi najwyższy z notowanych od 2013 roku.

Wyjazdu takiego nie planuje 27 proc. badanych, czyli nieco więcej niż przed rokiem (wzrost o 2 proc.); nieco mniej osób niż przed rokiem nie podjęło jeszcze decyzji w tej sprawie (9 proc., spadek o 2 punkty).

Zdaniem CBOS, wyjazdy wypoczynkowe i turystyczne są trwałym elementem stylu życia wielu Polaków. W tym roku, tak jak w minionych latach, co najmniej dwudniowe wyjazdy wypoczynkowe lub turystyczne planuje większość tych, którzy wyjeżdżali również w ubiegłym roku (90 proc. z tej grupy).

Na początku 2020 roku plany wyjazdu ma jednak również co trzeci (33 proc.) Polak, który w ubiegłym roku nie korzystał z takiej formy wypoczynku.

Zmniejszyło się zainteresowanie wyjazdami zagranicznymi. (Fot. Getty Images)

Z badania wynika, że w tym roku tradycyjnie najpopularniejszy będzie wypoczynek krajowy. W kraju zamierza wypoczywać 83 proc. z planujących co najmniej dwudniowe wyjazdy (wzrost o 1 punkt procentowy w porównaniu z latami 2018–2019), z czego 55 proc. wyłącznie na terenie kraju (wzrost o 2 punkty procentowe w porównaniu z latami 2018-2019).

W tym roku zmniejszyło się natomiast zainteresowanie wyjazdami zagranicznymi - za granicą chciałoby wypoczywać 38 proc. planujących tegoroczne wyjazdy z co najmniej jednym noclegiem (spadek o 4 punkty procentowe w porównaniu z rokiem 2019), z czego 10 proc. planuje wyłącznie wypoczynek zagraniczny (spadek o 3 punkty w porównaniu z rokiem poprzednim).

Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich (face-to-face) wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 9–16 stycznia 2020 roku na 1 016-osobowej reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski. 

Czytaj więcej:

O tym, gdzie podróżowaliśmy w ostatniej dekadzie, decydowały social media

Sri Lanka: Mieszkańcy mają dość biednych turystów

Polacy z możliwością wzięcia "urlopu dla znudzonych"?

Zimowy wyjazd Polaków wciąż głównie w kraju. Koszty zagranicą są zbyt duże

  Komentarze
  • Ciawo polako
   7 lutego, 13:06

   Super w koncu zobacza morze baltyckie

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 28.09.2020
  GBP 5.012 złEUR 4.550 złUSD 3.908 złCHF 4.216 zł

  Sport


  Sport

  Reklama