Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

New radio thriller written about Polish woman raped in Llanelli the day after Brexit result

New radio thriller written about Polish woman raped in Llanelli the day after Brexit result
Twórcy słuchowiska radiowego z Polką w roli głównej i Brexitem w tle. (Fot. Screenshot/www.walesonline.co.uk)
The drama is about a Polish girl who is raped and found unconscious in Llanelli the day after Brexit Coming to Radio Cymru is a provocative Welsh and Polish thriller inspired by Brexit . Llaneski is a radio drama about a Polish girl, and the effects of Brexit on the Polish community in Wales.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Audycji można posłuchać w rozgłośni Radio Cymru. Autorzy słuchowiska chcieli sprowokować Brytyjczyków do refleksji i pokazać efekt Brexitu na polską mniejszość. Z tego powodu właśnie główną bohaterką jest Polka.

Słuchowisko to thriller, opowiada historię imigrantki z Polski, którą zgwałcono w miejscowości Llaneski w Walii dokładnie jeden dzień po ogłoszeniu, iż Brytyjczycy chcą opuścić Zjednoczoną Europę – informuje serwis Wales Online.

„Przeprowadziłem się do Camerthen dziesięć lat temu, po kursie aktorskim w Cardiff, zająłem się potem reżyserią i pisaniem scenariuszy” - wyjaśnił autor scenariusza słuchowiska Ian Rowlands.

“Radio jest magicznym medium, potrafi naprawdę poruszyć wyobraźnię odbiorcy, czego nie może ani telewizja, ani książka” - stwierdził Rowlands.

„To taki medialny kopciuszek, nie za bardzo popularny, choć to szkoda, bo potrafi być niezwykle przygodowy” - podkreślił autor. „Poznałem Polaków z Carmarthen, którzy tu pracują i mieszkają, rozmawiałem z nimi. To fantastyczni, ciężko pracujący ludzie. Pisałem akurat scenariusz do słuchowiska, ale kiedy Brexit stał się faktem nie mogłem uwierzyć w to, co zaczęło się dziać” - zaznaczył.

„To był szok, Brexit podzielił nasze społeczeństwo, uwypuklił w ludziach cechy i zachowania jak ksenofobia, co mnie naprawdę wprawiło w osłupienie. W Walii mieszkają ludzie otwarci i kocham za to mój kraj, akceptujemy tu wszystkich” - podkreślił Rowlands.

„Jednak jeden na dwoje ludzi głosowało za Brexitem i Polacy przez to wiele wycierpieli. Słuchowisko właśnie o tym traktuje. Opowiadam historię Polki pracującej w Lidlu, dziewczyna postanawia zemścić się na swoim oprawcy, a pomaga jej tłumacz” - opowiada częściowo fabułę audycji radiowej.

„Polacy są cudownymi ludźmi i chciałem pokazać, że wnoszą wiele do życia społeczeństwa Walii” - zakończył scenarzysta.

Audycji można było posłuchać dzisiaj w Radio Cymru o godzinie 11:45.

W Walii 52,5% głosów oddano za wyjściem z Unii Europejskiej, 47,5% przeciwko Brexitowi. Obywatele Wielkiej Brytanii opowiedzieli się referendum w sprawie Brexitu za wyjściem z UE. 51,9 proc. wyborców zagłosowało za opuszczeniem UE, a 48,1 proc. za pozostaniem we Wspólnocie.

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 29.04.2024
    GBP 5.0509 złEUR 4.3190 złUSD 4.0346 złCHF 4.4259 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement