Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Netherlands: Will toilets for cows solve the problem of nitrogen oxide emissions?

Netherlands: Will toilets for cows solve the problem of nitrogen oxide emissions?
Czy krowy dla toalet staną się normą na holenderskich farmach? (Fot. Getty Images)
More and more toilets for cows are being built in the Netherlands, reports the daily 'Algemeen Dagblad'. Not only can they help solve the problem of harmful nitrogen oxide emissions, but they can also - as the newspaper notes - become a source of profit for cattle farmers.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

"Krowa sika nowym płynnym złotem?" – tak zatytułował niedawno swój artykuł popularny dziennik Niderlandów. Wykorzystywanie krowiego moczu jako zamiennika sztucznego nawozu nie jest w Holandii niczym nowym. Jednak - jak zauważa "AD" - nie było to dotychczas zjawisko zbyt masowe wśród hodowców bydła. To się może zmienić, dzięki toaletom dla krów.

Toalety są produkowane przez jedną z holenderskich firm. "Toaleta wywołuje u krów naturalny odruch oddawania moczu poprzez lekkie dotknięcie pojemnikiem powyżej wymion, mocz jest natychmiast zbierany i odsysany przez system i nie dochodzi do kontaktu z obornikiem" – zachwala swój produkt producent. Podkreśla on, że nie dochodzi do powstawania żadnych emisji, a co więcej, cenne składniki pozostają zarówno w oborniku jak i moczu.

Holandia chce zmodernizować swoje farmy i zarabiać na krowich odchodach - w grę wchodzą duże pieniądze. (Fot. Getty Images)

"Mocz zawiera azot i potas, a gęsty obornik m.in. fosforany. Dzięki czystemu sposobowi separacji hodowcy i rolnicy mogą nawozić w znacznie bardziej ukierunkowany sposób, co jest niewątpliwie korzystne dla środowiska" – ocenia na łamach dziennika "De Volkanrant" Paul Galama z Wageningen University & Research w Leeuwarden na północy kraju.

Rząd premiera Marka Ruttego zdecydował w ubiegłym roku, że Niderlandy do 2030 roku zredukują liczbę emisji tlenku azotu o 70 procent. Media ujawniły ekspertyzy, z których wynika, że jedna trzecia zwierząt hodowlanych w holenderskich fermach będzie musiała zostać zredukowana. Na tym tle doszło do rolniczych protestów na terenie całego kraju. Blokowane były autostrady, a także centra dystrybucyjne supermarketów.

W ubiegły piątek protestowali także rolnicy u południowego sąsiada. Przeszło 2,7 tys. traktorów przyjechało do Brukseli, aby wziąć udział w proteście hodowców bydła chcących wyrazić swoje niezadowolenie z planów rządu we Flandrii, który także dyskutuje nad planami ograniczenia emisji tlenku azotu.

Czytaj więcej:

Kalifornia kolejnym stanem USA legalizującym kompostowanie zwłok

"Metan z gazociągów Nord Stream może wywołać efekt ocieplenia i osłabić jakość powietrza"

Szokujące znęcanie się nad zwierzętami w rzeźni należącej do firmy "Sokołów"

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 31.05.2024
    GBP 5.0056 złEUR 4.2678 złUSD 3.9389 złCHF 4.3471 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement