Menu

Brexit talks heading for "crisis"

Brexit talks heading for "crisis"
Szanse na porozumienie UE z UK maleją, a zostały już tylko 4 tygodnie... (Fot. Getty Images)
Brexit trade talks are facing total collapse over Boris Johnson’s new plans to tear up commitments he made to the EU at the beginning of the year.
Advertisement
News available in Polish

Michel Barnier, główny negocjator z ramienia Brukseli, przekazał ambasadorom UE, że "rząd Wielkiej Brytanii wywołał nowy kryzys na zaledwie cztery tygodnie przed tym, gdy twardy Brexit zacznie obowiązywać po obu stronach kanału La Manche". 

"Kryzys" pojawił się po tym, gdy Downing Street zdecydowało się unieważnić ostatnią decyzję Izby Lordów i ponownie włączyć kontrowersyjne przepisy do swojej ustawy o rynku wewnętrznym (Internal Market Bill) - tej samej, o której sami ministrowie przyznali, że łamie prawo międzynarodowe.

Dodatkowym problemem jest zbliżający się Financial Bill, który również zawiera w sobie kontrowersyjną legislację służącą zastąpieniu ewentualnego porozumienia ws. Brexitu. UE ocenia tę ustawę jako "ostateczną prowokację".

Podczas regularnych spotkań z ambasadorami UE Barnier ostrzegł, że "podejście Wielkiej Brytanii powoduje całkowity spadek zaufania do niej".

Przemawiając publicznie wczoraj po południu, minister spraw zagranicznych Irlandii Simon Coveney powtórzył sugestie Barniera. "Drugi akt prawny celowo naruszający umowę o wystąpieniu i prawo międzynarodowe będzie traktowany jako sygnał, że Wielka Brytania nie chce porozumienia" - przekazał na antenie RTE. Dodał, że nie ma mowy o porozumieniu, jeśli brytyjski rząd nie okaże chociaż odrobiny dobrej woli. 

Michel Barnier podkreślił, że Wielka Brytania zachowuje się nieodpowiedzialnie i podważa zaufanie do niej. (Fot. Getty Images)

Zdaniem Barniera, "najbliższe dni będą decydujące". Media przypominają, że do 31 grudnia nie tylko należy wypracować porozumienie, ale musi być ono także zatwierdzone przez wszystkie państwa członkowskie.

Przemawiając w Westminster, rzecznik Borisa Johnsona potwierdził, że kiedy ustawa o rynku wewnętrznym powróci do Izby Gmin w przyszłym tygodniu, rząd ma zamiar przywrócić klauzule usunięte przez Izbę Lordów. Klauzule te umożliwiłyby Wielkiej Brytanii uchylenie protokołu dotyczącego Irlandii Północnej w sposób naruszający prawo międzynarodowe poprzez wprowadzenie zakazu nowych kontroli towarów przewożonych z Irlandii Północnej do Wielkiej Brytanii.

Podobnych klauzul oczekuje się również w ustawie finansowej, chociaż rzecznik odmówił potwierdzenia dokładniej daty pojawienia się ustawy. 

"Nasze stanowisko w sprawie klauzul pozostaje niezmienione" - przekazał rzecznik. "Wyjaśniliśmy, dlaczego potrzebujemy ich, aby zapewnić prawną siatkę bezpieczeństwa i chronić integralność rynku wewnętrznego Zjednoczonego Królestwa".

Czytaj więcej:

Brexit: Wielka Brytania podpisała z Japonią umowę o wolnym handlu

Johnson i von der Leyen: Pomiędzy Wielką Brytanią i UE nadal są znaczące różnice

Książę Karol: Stosunki z Niemcami są trwałe, niezależnie od Brexitu

Von der Leyen: Wciąż dużo pracy przed porozumieniem z Brytyjczykami

  Advertisement
  Advertisement

  Latest news

  Rates by NBP, date 26.02.2021
  GBP 5.195 złEUR 4.518 złUSD 3.725 złCHF 4.120 zł
  Advertisement

  Sport


  Sport

  Advertisement

  Brexit - Key news

  Advertisement