Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Russian scientists have grown watermelons in Antarctica

Russian scientists have grown watermelons in Antarctica
Rosjanom udało się wyhodować owoce arbuza w najdziwniejszym miejscu, jaki można sobie wyobrazić do tego celu. (Fot. Getty Images)
At the Vostok research station in Antarctica, where it is currently winter and temperatures are as low as minus 70 degrees Celsius, it has been possible to grow eight robust watermelons.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Pierwsza eksperymentalna szklarnia pojawiła się na Wostoku w 2020 roku. Szef tego projektu, rosyjski magnetolog Andriej Tiepljakow zdradził wówczas, że pomysł na uprawę zieleniny i warzyw pojawił się już w chwili założenia stacji, czyli w roku 1957, gdy na Antarktydę można było sprowadzać ziemię i zwierzęta do celów rolniczych.

Po wprowadzeniu międzynarodowych obostrzeń polarnicy zaczęli szukać innych metod uprawiania ogrodu, próbowali na przykład stworzyć sztuczną glebę z organicznych odpadów kuchennych.

Ostatecznie jednak naukowcy stworzyli instalację hydroponiczną, która miała na celu opracowanie technologii całorocznej uprawy roślin w przeszklonym kompleksie fitotechnicznym, czyli zapewniającym odpowiednie nawodnienie. Agrofizycy opracowali autorski system uprawy roślin w warunkach polarnych i zaprojektowali szklarnię, która spełnia wymagania stacji Wostok pod względem energochłonności i wymiarów.

Szklarnię dostarczono na stację w elementach - do złożenia na miejscu. Nasiona dotarły w osobnym pojemniku, zapewniającym im odpowiednie warunki temperaturowo-wilgotnościowe. Uprawy rozpoczęto w 2020 roku. W pierwszej kolejności zaczęto hodować różne odmiany sałaty, koperek, natkę pietruszki, bazylię, rzeżuchę, jarmuż, rzodkiewkę, gorczycę, rukolę i amarantusa.

Od tamtego czasu naukowcy Rosyjskiej Ekspedycji Antarktycznej Instytutu Badań Arktycznych i Antarktycznych (AARI). Właśnie poinformowali, że doczekali się zbioru ośmiu arbuzów, z których każdy waży ok. kilograma. Eksperyment rozpoczął się na początku kwietnia, kiedy to posadzono dwie odmiany wcześnie dojrzewających arbuzów, wybrane ze względu na walory smakowe i zdolność przystosowania się do niskiego ciśnienia atmosferycznego i niedoboru tlenu. Pod koniec maja ręcznie je zapylono. W lipcu, po 103 dniach od rozpoczęcia eksperymentu, były już dojrzałe.

Arbuzy, które lubią ciepło i wilgoć, w naturalnych warunkach rosną w Afryce i krajach śródziemnomorskich. Tutaj musiały się zadowolić wspomnianym kompleksem fitotechnicznym, cienką warstwą substytutu gleby, roztworami odżywczymi i sztucznym oświetleniem, którego widmo jest zbliżone do światła słonecznego.

Naukowcy z Wostoka planują już kolejne uprawy: jeżyn, jagód i truskawek, a w najbliższej przyszłości powinny pojawić się tam ogórki.

"Oprócz doświadczeń naukowych i bezpośrednich praktycznych korzyści z nich w postaci świeżych warzyw, jagód i ziół, nasz wspólny projekt ma wiele ważnych dodatkowych zalet. Szklarnia na stacji ma pozytywny wpływ na stan emocjonalny polarników, którzy od wielu miesięcy przebywają w warunkach nocy polarnej, niskich temperatur i ograniczonej przestrzeni życiowej" – skomentował ten eksperyment Aleksander Makarow, dyrektor AARI.

Nie jest to jedyny pozytywny efekt. "Dane dotyczące stanu fizjologicznego polarników na stacji Wostok - ich reakcji na obecność roślin i wpływu tych ostatnich na psychologiczny i emocjonalny komponent życia zespołu - są nieocenioną podstawą do tworzenia optymalnych warunków życia dla ludzi w zamkniętych systemach na przyszłych stacjach kosmicznych na Księżycu i innych planetach" - zauważył Oleg Orłow, dyrektor Instytutu Problemów Biomedycznych Rosyjskiej Akademii Nauk.

Stacja Wostok to miejsce, które zapewnia ekstremalne warunki pogodowe. Właśnie tam w lipcu 1983 roku odnotowano najniższą temperaturę powietrza na planecie: - 89,2 stopnia Celsjusza.

Czytaj więcej:

Naukowcy: Za słabo chronimy Antarktydę

Słynny “Lodowiec Zagłady” na Antarktydzie topnieje, ale inaczej niż przypuszczali naukowcy

Media: Iran chce zaistnieć na Antarktydzie

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 31.05.2024
    GBP 5.0056 złEUR 4.2678 złUSD 3.9389 złCHF 4.3471 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement