Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Scientists manufacture 'living blood vessel'

Scientists manufacture 'living blood vessel'
Zdaniem badaczy, produkcja sztucznych naczyń nowego typu jest "szybka i relatywnie prosta". (Fot. Getty Images)
Research led by the University of Sydney has developed a material that mimics the complex structure of naturally occurring blood vessels.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Międzynarodowy zespół kierowany przez ekspertów z University of Sydney opisał na łamach czasopisma "Advanced Materials" nową metodę wytwarzania zastępczych naczyń krwionośnych. Dzięki niej można uzyskiwać syntetyczne naczynia, które przypominają prawdziwe.

Zdaniem badaczy, to pierwszy raz, kiedy udało się udało się uzyskać tak dalece idące podobieństwo.

Naczynia nie są jednak od razu wytwarzane w docelowej postaci. "To natura z upływem czasu przemienia te sztucznie produkowane rurki w naczynia, które wyglądają, zachowują się i działają, jak prawdziwe" - wyjaśnia Anthony Weiss, jeden z głównych autorów pracy.

Jak dodaje, "technologiczne możliwości odtwarzania skomplikowanej struktury biologicznych tkanek pokazują potencjał nie tylko produkowania wspomagających chirurgię naczyń krwionośnych, ale także kładą fundamenty pod wytwarzanie różnych tkanek, np. zastawek, w przyszłości".

Takie naczynia mogłyby np. odmienić wiele zabiegów chirurgicznych prowadzonych u dzieci. "Obecnie, kiedy dziecko cierpi ze względu na wadliwe naczynie krwionośne, chirurdzy nie mają innego wyjścia, jak użyć naczynia syntetycznego, które działa dobrze przez krótki czas, ale nieuchronnie potrzebna będzie kolejna operacja, kiedy dziecko urośnie. Nowa technologia może stanowić podstawię do produkowania sztucznych naczyń, które z czasem rosną i się rozwijają" - komentuje dr Christopher Breuer, współautor badań nad tym wynalazkiem.

Takie naczynia mogłyby np. odmienić wiele zabiegów chirurgicznych prowadzonych u dzieci. (Fot. Getty Images)

Badacze wyjaśniają, że naturalne naczynia krwionośne składają się z ułożonych obok siebie koncentrycznych pierścieni zbudowanych z substancji zwanej elastyną.Dzięki niej są giętkie i mogą się rozszerzać oraz kurczyć. Po umieszczeniu opracowanych przez nich syntetycznych naczyń w ciele, organizm wbudowuje w nie właśnie takie elastynowe pierścienie.

Jak podkreślają, produkcja sztucznych naczyń nowego typu jest szybka i relatywnie prosta.

"Te syntetyczne naczynia to elegancki wynalazek, ponieważ wytwarza się je tylko z dwóch, naturalnie występujących materiałów, które są dobrze tolerowane przez organizm. Tropoelastyna (naturalny składnik elastyny) jest upakowana w elastycznej osłonce, która powoli się rozpuszcza i wspiera formowanie się wysoce zorganizowanych, naśladujących naturalnych, działających naczyń krwionośnych" - podsumowuje dr Ziyu Wang, główny autor publikacji.

Czytaj więcej:

Australijscy naukowcy prowadzą badania nad wykorzystaniem jadu pszczół w zwalczaniu raka

Badanie: Cząsteczki toksycznych zanieczyszczeń wykryto w płucach i mózgach płodów

UK w obliczu "drenażu mózgów". Naukowcy opuszczają UK w obawie przed utratą funduszy unijnych

Naukowcy chcą sprawdzić "stan zdrowia narodu". Wzywają do rejestracji

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 21.06.2024
    GBP 5.1291 złEUR 4.3331 złUSD 4.0527 złCHF 4.5437 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement