Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Music lovers need to be on their guard against ticket scams, major bank warns

Music lovers need to be on their guard against ticket scams, major bank warns
Osoby kupujące online bilety na koncerty muzyczne i festiwale powinny zachować czujność. (Fot. Getty Images)
Reports of people being scammed when trying to buy concert tickets have surged, a major bank is warning. With demand to attend live events soaring after the coronavirus lockdowns, Lloyds said music lovers hoping to see their favourite artists perform live this summer need to be on their guard.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Według danych banku, liczba zgłoszonych przypadków oszustw przy zakupie biletów na koncerty wzrosła aż o 529% w ciągu ostatniego roku, a poszkodowani tracili średnio 110 funtów. Z kolei liczba oszustw zgłoszonych przez osoby usiłujące kupić bilety na festiwale muzyczne wzrosła o 128% w ciągu ostatniego roku w porównaniu z poprzednimi 12 miesiącami.

Bank dokonał analizy porównawczej przypadków oszustw związanych z zakupami, zgłoszonych przez klientów Lloyds Banking Group w okresie od marca 2022 do lutego 2023 roku - ze zgłoszeniami dokonanymi w ciągu 12 miesięcy od marca 2021 do lutego 2022 roku.

Fani największych gwiazd i festiwali są najczęściej narażeni na niebezpieczeństwo bycia oszukanym – wynika z analizy banku.

Lloyds poinformował, że przypadki odnotowanych przez niego oszustw związanych z kupnem biletów, dotyczą sprzedaży biletów na koncerty takich wykonawców jak Harry Styles, Lewis Capaldi, Coldplay i Calvin Harris, a także na różne festiwale.

Oszustwa zdarzają się, kiedy dana osoba podczas płacenia podstępem zostaje przekierowana na przesłanie pieniędzy za pośrednictwem przelewu bankowego, określanego także mianem faster payment (przyspieszone płatności), w celu nabycia towarów lub usług, które nie istnieją.

Przypadki te zazwyczaj obejmują fałszywe strony internetowe, posty w mediach społecznościowych lub e-maile oferujące bilety w obniżonych cenach, albo możliwość uzyskania wstępu na imprezy, które zostały już wyprzedane.

Ofiary procederu są proszone o zapłacenie za bilety z góry, ale po dokonaniu płatności oszuści znikają. W ten sposób kupujący zostaje bez biletu i bez pieniędzy. Kiedy biletów na wydarzenie jest mało, oszuści wiedzą, że mogą wykorzystać zdesperowanych fanów, którzy są gotowi zapłacić znacznie więcej.

Oszustwa zwykle obejmują fałszywe strony internetowe, posty w mediach społecznościowych lub e-maile, oferujące bilety w obniżonych cenach. (Fot. Getty Images)

Oto kilka wskazówek od banku Lloyds, które pozwolą zadbać o bezpieczeństwo podczas kupowania biletów:

  • Zastanów się, jak chcesz dokonać płatności. Płacąc kartą, można zyskać dodatkową ochronę, jeśli coś pójdzie niezgodnie z oczekiwaniami. Osoby płacące kartą kredytową lub debetową mogą skorzystać z powszechnie obowiązujących przepisów regulujących zwrot pieniędzy (chargeback), które umożliwiają zwrot środków. Dodatkową ochronę może zapewnić klientom płacenie przez PayPal.
  • Pamiętaj, że oszuści będą chcieli wykorzystać każdą dużą imprezę, na którą popyt na bilety prawdopodobnie przewyższy podaż. Uważaj na oferty "zbyt piękne, by mogły być prawdziwe". Bilety sprzedawane po niskich cenach lub na wyprzedane wydarzenia powinny wzbudzić czujność. Należy zadać sobie pytanie, czy dana oferta wygląda na wiarygodną.
  • Kupuj u zaufanych sprzedawców. Kupuj bilety tylko za pośrednictwem znanych, renomowanych platform sprzedażowych. Zachowaj dodatkowe środki ostrożności przy zakupie biletów od pośredników.
  • Zachowaj ostrożność w serwisach społecznościowych. Oszustom łatwo jest tworzyć fałszywe ogłoszenia zawierające zdjęcia prawdziwych biletów.

Czytaj więcej:

Straty banków w Wielkiej Brytanii wskutek oszustw wzrosły o 40%

Trzy czwarte Polaków nie potrafi rozpoznać linku wzbudzającego podejrzenia

"Rzeczpospolita": Na co uważać przy zakupach online, by nie dać się oszukać

W 2022 r. oszuści matrymonialni wyłudzili od ofiar w Londynie prawie 15 mln funtów

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 20.05.2024
    GBP 4.9743 złEUR 4.2575 złUSD 3.9149 złCHF 4.3072 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement