Menu

More than half of coronavirus patients have ongoing fatigue, study shows

More than half of coronavirus patients have ongoing fatigue, study shows
Naukowcy z Irlandii badali ozdrowieńców po 10 tygodniach od ustąpienia objawów koronawirusa. (Fot. Getty Images)
More than half of patients who get coronavirus suffer persistent fatigue, regardless of the seriousness of their infection, a study has suggested.
Advertisement
News available in Polish

Badanie dowodzi, że poczucie stałego zmęczenia nie zależy od tego, w jaki sposób chorzy przechodzili Covid-19. "Dotyka ono zarówno pacjentów po ciężkim przebiegu tej choroby, jak i osoby zainfekowane, u których przebiegała ona w sposób łagodny" - odnotowali naukowcy z Trinity College, dodając, że badane osoby analizowano po 10 tygodniach od ustąpienia u nich symptomów Covid-19.

Kierujący pracami zespołu wirusolog Liam Townsend wyjaśnił, że choć jego zespół w przyszłości zamierza zbadać główną przyczynę zmęczenia u ozdrowieńców, to w chwili obecnej naukowcy uważają, że jest to efektem "prawdopodobnych zaburzeń systemu odpornościowego po zakażeniu koronawirusem".

Z badania, w którym uczestniczyło 128 pacjentów, wynika, że u prawie 53 proc. z nich występowało poczucie głębokiego zmęczenia. "Nasze studium dowiodło, że zmęczenie odczuwane przez osoby, które przeszły przez Covid-19, występuje bez względu na to, czy pacjenci leczeni byli po zakażeniu koronawirusem w szpitalu, czy też przebyli chorobę poza placówką medyczną" - dodał Townsend.

Pracownik dublińskiego szpitala św. Jakuba wyjaśnił też, iż w trakcie badania nie stwierdzono, aby któraś z płci wyraźnie przeważała pod względem większej liczby cierpiących na poczucie zmęczenia po przebyciu infekcji wirusem SARS-CoV-2.

Liam Townsend wskazał, że poczucie głębokiego zmęczenia u ponad połowy badanych osób występowało pomimo zaniku u nich wszelkich objaw choroby. Zaznaczył, że prawdopodobnym rozwiązaniem problemu powinna być nie tyle terapia farmakologiczna, co zmiana sposobu życia, polegająca na zwiększeniu aktywności fizycznej. 

Czytaj więcej:

Ludzie otyli mogą ciężej przechodzić zarażenie COVID-19

Niedobór witaminy D może sprzyjać COVID-19

Ibuprofen "nie pogarsza" stanu chorych na Covid-19

Uzależnieni od narkotyków i tytoniu są bardziej narażeni na Covid-19

Przeciwciała Covid-19 mogą być obecne w organizmie nawet 5 miesięcy

Dodatkowe zgony na choroby sercowo-naczyniowe w Anglii i Walii

  Advertisement
  Advertisement

  Latest news

  Rates by NBP, date 20.10.2020
  GBP 5.045 złEUR 4.587 złUSD 3.893 złCHF 4.281 zł

  Sport


  Sport

  Advertisement