Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Minister of Trade Promotion of Ireland: We want to develop cooperation with Poland

Minister of Trade Promotion of Ireland: We want to develop cooperation with Poland
Zielona Wyspa chce zainteresować działalnością u siebie przedsiębiorców z Polski i Czech. (Fot. Getty Images)
The value of trade between Poland and Ireland amounted to EUR 6 billion in 2022 and we want this value to grow, said Irish Minister of State Dara Calleary. He added that Irish companies can offer solutions e.g. in the field of online business, modern construction or agriculture.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Jednym z celów mojej wizyty jest zachęcenie i nawiązanie kontaktów z polskimi firmami, które chcą przyjechać i zainwestować w Irlandii – przekazał irlandzki minister stanu ds. promocji handlu, regulacji cyfrowych i firm Dara Calleary. Jak zaznaczył, istnieją agencje, które ułatwią polskim firmom wejście na rynek irlandzki.

Dodał, że wartość wymiany handlowej pomiędzy Polską a Irlandią wyniosła w 2022 r. 6 mld euro, a stronie irlandzkiej zależy na tym, by w dalszym ciągu się rozwijała.

"Enterprise Ireland jest agencją handlową i rozwojową dla biznesu, która ma 260 klientów, którzy operują w Polsce, z czego 60 z nich ma tutaj swoje oddziały stałe. Chcemy dalej rozbudowywać bazę tych firm" – podkreślił minister.

Enterprise Ireland jest irlandzką agencją rządową wspierającą irlandzkie firmy w innowacjach i zwiększaniu eksportu na globalnych rynkach. EI ma 50 biur w 24 krajach i wspiera ponad 4 000 irlandzkich firm. Odnotowały one w 2022 r. 32 mld euro eksportu i zatrudniają w sumie 218 tys. pracowników.

Jak poinformowała EI, wartość wymiany handlowej między Irlandią a Polską w 2022 r. przekroczyła 6 mld euro, z czego eksport z Irlandii do Polski wyniósł 4 mld euro, co oznacza ponad 10 proc. wzrost w porównaniu do 2021 r.

W opinii ministra Irlandii, współpraca irlandzko-polska ma przestrzeń, by się rozwijać, ale kluczowe jest by opierała się na trwałej, zrównoważonej podstawie. Zaznaczył, iż zarówno irlandzki, jak i polski biznes są odporne na szoki zewnętrzne, co udowodniły m.in. pandemia, zerwanie międzynarodowych łańcuchów dostaw, a także agresja Rosji na Ukrainę.

Calleary podkreślił, że widzi możliwości inwestycyjne dla irlandzkich firm w Polsce w zakresie biznesu online, nowoczesnego budownictwa, np. centr danych dla branży farmakologicznej, agrotechnologii, inżynierii, nauk przyrodniczych, a także zielonych technologii.

Jak dodał, w zakresie rolnictwa spółki z Irlandii mogą zaoferować szeroką gamę produktów, m.in. zaawansowaną, nowoczesną maszynerię, technologie umożliwiające redukcję emisji gazów z rolnictwa, a także narzędzia codziennego użytku.

Minister odniósł się także do współpracy w zakresie odnawialnych źródeł energii.

"Jako kraj mamy ogromny potencjał w zakresie morskiej energetyki wiatrowej. Jesteśmy wyspą na Atlantyku, jest więc oczywiste, że zamierzamy być głównym graczem w morskiej energetyce wiatrowej. W zeszłym tygodniu ogłosiliśmy przyznanie pierwszych czterech kontraktów firmom na produkcję energii wiatrowej ze źródeł morskich. Będziemy produkować energię, którą mamy nadzieję eksportować do Polski w przeciągu kilku lat" – wskazał.

Czytaj więcej:

Irlandia krajem "bezgotówkowym" już w ciągu pięciu lat?

Irlandia: Zagraniczny ruch turystyczny w I kwartale roku wciąż niższy od poziomu sprzed pandemii

Irlandia liczy na rekord obrotów handlowych z Polską

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 30.04.2024
    GBP 5.0598 złEUR 4.3213 złUSD 4.0341 złCHF 4.4217 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement