Menu

Home Office admits more than half of asylum seekers earmarked for deportation have gone missing

Home Office admits more than half of asylum seekers earmarked for deportation have gone missing
Istnieją podejrzenia, że wielu "zagubionych" azylantów, którzy przybyli na łodziach pokonując kanał La Manche, uciekło do Irlandii... (Fot. Getty Images)
The Home Office has admitted losing contact with thousands of migrants set to be deported to Rwanda - with claims they could have fled to Ireland. An internal document revealed that officials are only in touch with 2,143 of the 5,700 people earmarked to be on the first flights to the African state.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Ponad 5 700 osób miało otrzymać informację z MSW, że nie mają podstaw do ubiegania się o azyl, w związku z czym planowana jest ich deportacja do Rwandy, ale według dokumentu tylko 2 145 z nich regularnie się melduje, zatem można ustalić miejsce ich pobytu.

Nie jest jasne, czy 3 557 niezlokalizowanych osób ukrywa się, aby uniknąć deportacji, czy też padło ofiarą błędów administracyjnych spowodowanych przenoszeniem ich między różnymi miejscami zakwaterowania finansowanymi przez rząd.

Jak wyjaśnia dziennik "The Times", do tej pory głównym sposobem na powstrzymywanie osób ubiegających się o azyl przed zniknięciem z pola widzenia MSW, były zachęty w postaci bezpłatnego zakwaterowania i zasiłku w wysokości 49 funtów tygodniowo, po odbiór którego muszą się stawiać. Urzędnicy obawiają się jednak, że teraz groźba deportacji może przeważyć nad tymi benefitami.

W tym tygodniu urzędnicy rozpoczną zatrzymywanie nielegalnych imigrantów, którzy mają zostać deportowani do Rwandy. Brytyjski premier Rishi Sunak zapowiedział 22 kwietnia, że pierwsze loty deportacyjne zaczną się w ciągu 10-12 tygodni.

W czwartek w Wielkiej Brytanii weszła w życie ustawa, która jest podstawą prawną do deportowania nielegalnych imigrantów do Rwandy. Zgodnie z umową zawartą z tym krajem, mogliby tam być wysyłani wszyscy nowo przybyli nielegalni imigranci, niezależnie od obywatelstwa. Tam też będą rozpatrywane ich wnioski o azyl i jeśli mieliby do tego podstawy, to otrzymywaliby go w Rwandzie, a nie w Wielkiej Brytanii.

W zamyśle brytyjskiego rządu ustawa ma zniechęcać kolejne osoby do podejmowania nielegalnych prób przedostawania się przez La Manche.

Jak wynika ze statystyk ministerstwa spraw wewnętrznych, od początku roku do soboty włącznie przez kanał La Manche nielegalnie przedostało się 7 167 osób, co jest najwyższym bilansem pierwszych czterech miesięcy roku od czasu, gdy zaczęły się one w 2018 roku - i to mimo że kwiecień się jeszcze nie skończył.

Przed rokiem w analogicznym okresie ich liczba wynosiła 5 745 osób, w rekordowym dotychczas 2022 roku - 6 691.

Czytaj więcej:

Brytyjski rząd negocjuje z 4 krajami, by wysyłać do nich nielegalnych imigrantów

Premier Sunak: Deportacje do Rwandy zaczną się za 10-12 tygodni

Brytyjski parlament przyjął ustawę umożliwiającą deportacje do Rwandy

Szef Ryanaira wyraża chęć zorganizowania lotów deportacyjnych z imigrantami do Rwandy

Ustawa o deportacji nielegalnych imigrantów z UK do Rwandy weszła w życie

Brytyjski premier: Napływ migrantów do Irlandii dowodzi, że boją się deportacji

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 04.12.2024
    GBP 5.1776 złEUR 4.2899 złUSD 4.0845 złCHF 4.6041 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement