Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Miniature cosmetics in hotels could be banned in the European Union

Miniature cosmetics in hotels could be banned in the European Union
Wygląda na to, że za kilka lat pożegnamy się z miniaturowymi butelkami kosmetyków w hotelach. (Fot. Getty Images)
The European Parliament and the Council of Europe are considering a proposal to introduce regulations that would see single-use food containers and miniature soaps, shampoos and conditioners withdrawn from hotels. The proposal, which is part of the European Green Deal, aims to reduce unnecessary packaging, which almost immediately becomes waste.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Zakazane miałyby być niektóre formy niepotrzebnych opakowań, m.in. popularne w hotelach małe buteleczki z szamponem, mydłami czy balsamami do ciała, a także jednorazowe opakowania na owoce i warzywa oraz na żywność i napoje, które spożywamy w restauracjach i kawiarniach. Zamiast tego konsumenci mieliby możliwość korzystania z opakowań wielokrotnego użytku.

Propozycja jest częścią Europejskiego Zielonego Ładu - planu osiągnięcia przez UE do 2050 roku zeroemisyjności. Jego główne założenia to oddzielenie wzrostu gospodarczego od wykorzystania zasobów i promowania gospodarki o obiegu zamkniętym.

Średnio każdy Europejczyk wyrzuca rocznie 180 kg różnego rodzaju opakowań. Przeznacza się na nie aż 40 proc. zużywanych w UE tworzyw sztucznych i 50 proc. papieru. Według Komisji Europejskiej, jeśli nic z tym nie zrobimy, ilość wyrzucanych opakowań z tworzyw sztucznych może do 2030 roku wzrosnąć o 46 proc.

Jeśli proponowane regulacje wejdą w życie, to według szacunków pozwolą zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych związaną z produkcją opakowań o prawie jedną trzecią – czyli tyle, ile emituje w ciągu roku Chorwacja. Zużycie wody zmniejszyłoby się o 1,1 mln metrów sześciennych.

Oczekuje się, nowe regulacje - po koniecznych na początku inwestycjach - przyniosą także pozytywne skutki ekonomiczne. Jeśli przedsiębiorstwa przeniosą oszczędności na konsumentów, każdy Europejczyk mógłby zaoszczędzić średnio prawie 100 euro rocznie.

Wniosek dotyczący redukcji odpadów z opakowań jest rozpatrywany przez Parlament Europejski i Radę Europy.

Czytaj więcej:

Big Plastic Count 2022: "Recykling w UK nie działa”

"The Guardian": Ponad 8 milionów ton plastiku trafia co roku do oceanów

Recykling plastiku to mit. W USA tylko kilka procent tworzyw sztucznych poddaje się obróbce wtórnej

Badanie: 65 proc. Polaków popiera zakaz pakowania owoców i warzyw w plastik

Media: Plastikowe artykuły jednorazowego użytku mają być zakazane w Anglii

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 31.05.2024
    GBP 5.0056 złEUR 4.2678 złUSD 3.9389 złCHF 4.3471 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement