Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

City dwellers are returning to pre-pandemic lifestyles. Mobility by taxi and scooter is increasing

City dwellers are returning to pre-pandemic lifestyles. Mobility by taxi and scooter is increasing
Zainteresowanie korzystaniem z wynajmu elektrycznych hulajnóg wzrosło wraz z sezonem wiosennym. (Fot. Getty Images)
More than half of Polish city dwellers admitted to having a need to make up for any social and cultural activities restricted during the pandemic, a study by FREE NOW, an urban mobility super-app, has shown. Travelling and meeting friends or family without restrictions are the activities that as many as one in two Poles missed the most as recently as February this year.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Powrót mieszkańców polskich miast do stylu życia sprzed pandemii potwierdzają dane wewnętrzne aplikacji FREE NOW, a także TIER i Dott, operatorów hulajnóg z nią zintegrowanych. Wykazują oni wzrost liczby zamówień taxi i wynajmu współdzielonych hulajnóg, od momentu wycofania obostrzeń covidowych.

"W 2022 roku obserwujemy stały wzrost popytu na mobilność miejską. Najwyraźniej zniesienie wymogu noszenia maseczek i otwarte lokale bez ograniczeń sprawiły, że Polacy chętniej się przemieszczają w miastach. Zamówienia przejazdów taxi z lutego na marzec wzrosły o 30%, a obecnie notujemy ich więcej niż w najlepszych okresach przed pandemią. Rejestrujemy też rekordowe liczby nowych kierowców" - zauważa Krzysztof Urban, dyrektor zarządzający FREE NOW w Polsce.

"Największy udział zamówień przejazdów FREE NOW stanowią kursy weekendowe, a także dojazdy do pracy w dni powszednie, na co wpływ mają powroty części pracowników do biur. Obserwujemy też wzrost zamówień na lotniska i dworce, w związku ze zbliżającym się sezonem wakacyjnym, ale też częstszymi podróżami służbowymi użytkowników korzystających z naszej platformy w celach biznesowych" - dodaje.

Sezon wiosenny przynosi także wzrost zainteresowania korzystaniem z wynajmu elektrycznych hulajnóg. Według raportu Stowarzyszenia Mobilne Miasto, flota wszystkich pojazdów tego typu w Polsce wynosi już 45 tysięcy. Jest to wynik trzykrotnie większy niż w tym samym okresie w ubiegłym roku. Operatorzy współdzielonych hulajnóg, przyznają, że popularność tego środka transportu w mieście będzie wciąż wzrastała wśród Polaków.

Operatorzy hulajnóg działający w Polsce. Infografika pokazuje liczbę hulajnóg współdzielonych danej marki ogólnopolsko oraz miasta, w których działa marka. (Źródło: Mobilne Miasto / SmartRide.pl)

"Hulajnogi elektryczne szturmem zdobyły rynek i sympatię użytkowników. Mieszkańcy miast stają się mniej zależni od samochodów i coraz bardziej zdają sobie sprawę z wartości współdzielonych e-hulajnóg jako niezawodnej oraz wydajnej formy podróżowania. Według naszych danych, szczytowe godziny przejazdów przypadają na pory dojazdu do pracy oraz powrotu z niej, czyli na przedziały 07:00-09:00 i 17:00-19:00.

Nic więc dziwnego, że trasy prowadzące do Śródmieścia i innych centr biznesowych okazały się najczęstszymi w ciągu tygodnia, ale – co ciekawe – w Warszawie największy ruch e-hulajnogowy odbywa się na Białołęce. Weekendami Polacy również korzystają z tej formy transportu, przykładowo podczas podróży rekreacyjnych" - zauważa Borys Pawliczak, dyrektor generalny Dott w Europie Wschodniej i Skandynawii.

Po rocznej obecności w Polsce widać, że powrót do stylu życia sprzed pandemii oznacza większą aktywność i potrzebę przemieszczania się po mieście. Dane z ostatnich badań TIER wyraźnie wskazują, że użytkownicy cenią sobie równowagę między życiem zawodowym a prywatnym i często wybierają e-hulajnogi, aby dojechać do pracy lub na uczelnię, jak również w trakcie wyjść towarzyskich czy dla rozrywki.

"Cieszy nas, że proekologiczne myślenie staje się normą, a Polacy są gotowi, aby zrezygnować z przejazdów samochodem na rzecz niskoemisyjnej mobilności współdzielonej" – twierdzi Mathieu Deloly, dyrektor zarządzający TIER w Europie Środkowo-Wschodniej.

stan polskiego rynku współdzielonych hulajnóg w analogicznym okresie rok wcześniej, tj. na koniec marca 2021 r. (Źródło: Mobilne Miasto / SmartRide.pl)

Badanie w formie ankiety internetowej, wśród 6 000 mieszkańców miast z 10 krajów europejskich, w tym ponad 500 osób z Polski, przeprowadzone na zlecenie FREE NOW, w lutym 2022 roku.

Strefa Danych, E-Hulajnogi sharing Polska, pierwszy kwartał 2022 roku, Stowarzyszenie Mobilne Miasto, dostęp: https://smartride.pl

Czytaj więcej:

Oslo walczy z e-hulajnogami i wprowadza zakaz jazdy nocą

Rośnie liczba przechodniów w UK potrąconych przez hulajnogę

Elektryczne hulajnogi najniebezpieczniejszą formą transportu w Londynie?

Brytyjska polityk chce zakazu korzystania z telefonów podczas jazdy rowerem lub hulajnogą

Londyn: Kamery mają zapobiegać jeżdżeniu e-hulajnogami po chodnikach

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 17.05.2024
    GBP 4.9790 złEUR 4.2685 złUSD 3.9363 złCHF 4.3302 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement