Menu

Meghan allowed to keep friends' identities secret

Meghan allowed to keep friends' identities secret
Pięć przyjaciółek może być kluczowymi świadkami w procesie, który Meghan wytoczyła przeciwko wydawcom tabloidów. (Fot. Getty Images)
The Duchess of Sussex has been allowed to keep the names of five friends who gave an interview about her secret in her case against the Mail on Sunday.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Meghan pozwała Associated Newspapers (ANL) - wydawcę m.in. dziennika "Daily Mail", jego strony internetowej MailOnline i niedzielnego wydania "Mail on Sunday" - w związku z pięcioma artykułami zawierającymi fragment odręcznego listu, który w sierpniu 2018 roku wysłała do swojego ojca Thomasa Markle. Uważa ona, że publikacje te były naruszeniem jej prywatności oraz praw autorskich.

ANL argumentuje, że nie można mówić, by publikacje w "Mail on Sunday" i MailOnline w lutym 2019 roku były naruszaniem prawa do prywatności, bo ukazały się one już po tym, jak pięć przyjaciółek Meghan wspomniało o tym liście w wywiadzie udzielonym anonimowo amerykańskiemu magazynowi "People". W rozmowie tej wypowiedziały się one przeciwko presji, jaką Meghan doświadczała ze strony brytyjskich tabloidów.

ANL uważa, że te pięć przyjaciółek może być kluczowymi świadkami w procesie, który Meghan wytoczyła, zatem chciał ujawnienia ich nazwisk. Meghan w oświadczeniu przesłanym do sądu argumentowała, że ujawnienie nazwisk byłoby zagrożeniem dla ich "dobrego samopoczucia emocjonalnego i psychicznego", zaś ANL dąży do tego jedynie ze względów komercyjnych.

Dzisiaj sędzia Mark Warby orzekł, że nazwiska nie mogą być na razie opublikowane, ale to może się zmienić. "Doszedłem do wniosku, że na razie przynajmniej sąd powinien zgodzić się na wysuwane przez powódkę roszczenia, czego skutkiem będzie przyznanie ochrony tożsamości źródeł" - podkreślił. Meghan nie była obecna podczas procesu; reprezentowana była przez prawnika.

Kwestia anonimowości źródeł jest jedną z wielu spraw wstępnych w procesie wytoczonym przez Meghan, a rozpoczęcia właściwego procesu należy się spodziewać najwcześniej w przyszłym roku.

Coraz bardziej wrogie stosunki między parą książęcą a niektórymi brytyjskimi gazetami, którym Meghan i Harry zarzucali nadmierne ingerowanie w ich życie i nieprawdziwe relacje, były jednym z głównych powodów ich decyzji o rezygnacji z pełnienia obowiązków członków rodziny królewskiej i wyjazdu do Stanów Zjednoczonych.

Czytaj więcej:

Meghan i Harry wynajęli elitarną agencję ochrony. Koszt: 7 tys. funtów dziennie

Problemy z fundacją Harry'ego i Meghan. Urząd odrzucił wniosek

Meghan i Harry odcinają się od książki na ich temat

Harry i Meghan "stracili szansę" na powrót do królewskiego życia

Ojciec Meghan Markle apeluje do swojej córki, by nie użalała się nad swym losem

Meghan Markle otrzymała życzenia urodzinowe od rodziny królewskiej

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 14.04.2021
  GBP 5.2513 złEUR 4.5552 złUSD 3.8065 złCHF 4.1413 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement