Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Media: After Brexit, attempts to drag Poland

Media: After Brexit, attempts to drag Poland
Zdaniem hiszpańskich mediów, wizyta prezydenta Francji w Polsce nie była przypadkowa. (Fot. Getty Images)
The Spanish media say that the last visit of French President Emmanuel Macron to Poland was an attempt to win Warsaw's sympathy and drag it towards the Paris-Berlin axis. They note that after Brexit, internal divisions in the EU are even more visible.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Madrycki "El Confidencial" wskazuje na zabiegi Niemiec i Francji skutkujące, jak twierdzi dziennik, sympatią Polski oraz Włoch wobec polityki osi Berlin-Paryż w kwestii nowej polityki konkurencji wewnątrz Unii Europejskiej.

"Polska i Włochy przyłączają się do wniosków Niemiec i Francji o zgodę Brukseli na istnienie europejskich gigantów (gospodarczych - przyp.red.). Przeciw temu protestuje zaś Hiszpania, gdyż w rzeczywistości będą to niemieckie giganty" - przekazał "El Confidencial".

Gazeta przypomina, że 6 lutego Polska wspólnie z Niemcami, Francją i Włochami wystosowała list do wiceszefowej Komisji Europejskiej, komisarz ds. konkurencji Margrethe Vestager, w którym wezwała KE do przyjęcia w najbliższych kilku tygodniach planu działań w sprawie zasad konkurencji w UE.

Według hiszpańskiego dziennika, Brexit doprowadził do nowego układu sił i jeszcze bardziej uwidocznił panujące w UE podziały. Gazeta wskazuje, że wraz z wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Niemcom i Francji ubył groźny oponent w kwestiach dotyczących polityki konkurencji.

Podziały wewnętrzne UE, zdaniem komentatorow, stają się coraz bardziej widoczne. (Fot. Getty Images)

"Hiszpańskie źródła dyplomatyczne nie ukrywają obaw dotyczących ofensywy Berlina i Paryża służącej demontażowi obecnych zasad dotyczących polityki konkurencji w Unii Europejskiej" - dodał "El Confidencial", zaznaczając, że Madryt nie zamierza przyłączać się do niemiecko-francuskiego sojuszu.

Stołeczny dziennik wskazuje na istnienie trzech bloków wewnątrz UE. Nazywając je "plemionami" wyróżnia: Grupę Wyszehradzką, oś niemiecko-francuską, do której należy też Belgia i Luksemburg, a także grupę państw hanzeatyckich. Do tej ostatniej poza państwami skandynawskimi i republikami bałtyckimi zalicza Irlandię oraz Holandię.

Z kolei hiszpańskie radio Cadena Ser wskazuje, że Polska jest wiernym sojusznikiem swoich partnerów z Grupy Wyszehradzkiej i bliżej jej pod względem wspólnych interesów polityczno-gospodarczych do mniejszych państw Unii Europejskiej niż do Francji i Niemiec.

Rozgłośnia przypomina, że Polska 1 lutego, podobnie jak Hiszpania, wzięła udział w spotkaniu Grupy Przyjaciół Spójności w portugalskim mieście Beja. Odnotowuje, że podczas tego wydarzenia przedstawiciele 17 z 27 członków UE, głównie mniejszych państw, sprzeciwili się możliwości cięć w przyszłym budżecie unijnym w obszarze polityki spójności.

Czytaj więcej:

Politico: "Macron rozdarty między Polską a Putinem"

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement