Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Many EU citizens in Wales 'don't feel welcome' to stay after Brexit

Many EU citizens in Wales 'don't feel welcome' to stay after Brexit
Tylko 63 proc. obywateli UE, którzy żyją Walii, aplikowało o '"settled status". (Fot. Getty Images)
There are growing concerns over the relatively low numbers of EU citizens in Wales who have applied for post-Brexit settled status.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Dlatego David Rees z Partii Pracy oświadczył wczoraj, że takie osoby muszą wiedzieć, iż są mile widziane nie tylko w Walii, ale w całej Wielkiej Brytanii. "To niepokojąca sytuacja. Chcemy mieć pewność, że każdy Europejczyk złoży wniosek w odpowiednim czasie i będzie mógł uzyskać status osiedleńca" - podkreślił Rees.

"Ci ludzie wnoszą ogromny wkład w walijską gospodarkę i wciąż chcą być częścią tej społeczności" - dodał polityk, który jest przewodniczącym komisji spraw zewnętrznych w Walijskim Zgromadzeniu Narodowym.

Jednocześnie wezwał rząd do używania bardziej przyjaznej retoryki. "Przekaz rządzących musi być tak jasny, jak to możliwe, a język używany przez niektórych parlamentarzystów musi się zmienić. Należy stawiać czoła każdemu, kto sprawia, że ludzie z UE czują, że nie są tu mile widziani" - zaznaczył laburzysta.

Rees (po prawej): "Ci ludzie wnoszą ogromny wkład w walijską gospodarkę". (Fot. Getty Images)

Szacuje się, że w Wielkiej Brytanii mieszkają ok. 3 miliony obywateli innych krajów UE, Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) i Szwajcarii, z czego około 80 tys. z nich żyje w Walii.

Jak wynika z badań House of Commons, tylko około 63 proc. obywateli UE w Walii zapisało się do EU Settlement Scheme, w porównaniu np. z 84 proc. w Anglii.

"Program osiedleńczy i propozycje imigracyjne rządu brytyjskiego po Brexicie nie dotyczą jedynie procesów administracyjnych, ale także życia ludzi" - zauważył cytowany przez "The Guardian" Michał Poręba, który mieszka w Swansea.

W Wielkiej Brytanii mieszkają ok. 3 miliony obywateli innych krajów UE. (Fot. Getty Images)

"Tu chodzi o prawdziwych ludzi i ważne jest, aby rozważyć, w jaki sposób cały ten proces wpływa na nich i ich rodziny. Wydaje się jednak, że debata dotyczy praktycznych aspektów wdrażania" - dodał.

"Przejście przez ten proces, choć technicznie dość łatwe, jest wycieńczające i nie daje żadnych gwarancji prawnych. Nic dziwnego, że nie ma kolejek" - podkreślił mężczyzna.

"Przesłanie powtarzane przez polityków wydaje się takie samo: Będziesz mógł zostać. Chcemy, żebyś został. Oczywiście z ekonomicznego punktu widzenia potrzebują nas; przynajmniej na krótki czas. Ale istnieje duża różnica między pozwoleniem na pobyt a byciem mile widzianym" - podsumował Polak.
 

Czytaj więcej:

Burmistrz Londynu obala mity o "settled status"

Już ponad pół miliona Polaków z pozwoleniem na pobyt po Brexicie

Ustawa o Brexicie przyjęta. Teraz wszystko zależy od królowej

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement