Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

MEPs call for tougher EU rules to reduce textiles and food waste

MEPs call for tougher EU rules to reduce textiles and food waste
Każdego roku w UE powstaje 12,6 miliona ton odpadów tekstylnych. (Fot. ERIC LALMAND/BELGA MAG/AFP via Getty Images)
Yesterday the European Parliament in Strasbourg adopted proposals to reduce food and textile waste across the EU. MEPs adopted their position on the proposed waste changes with 514 votes in favour, 20 against and 91 abstentions.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Posłowie proponują wyższe wiążące cele redukcji odpadów, które mają zostać osiągnięte na poziomie krajowym do 31 grudnia 2030 roku - co najmniej 20 proc. w przetwórstwie i produkcji żywności (zamiast 10 proc. proponowanych przez Komisję) oraz 40 proc. na mieszkańca w handlu detalicznym, restauracjach, usługach gastronomicznych i gospodarstwach domowych (zamiast 30 proc.).

Parlament chce również, aby Komisja oceniła, czy należy wprowadzić wyższe cele na 2035 rok (odpowiednio co najmniej 30 proc. i 50 proc.), a jeśli tak, zwróci się do niej o przedstawienie wniosku ustawodawczego.

Posłowie zgadzają się na rozszerzenie systemów odpowiedzialności producenta (EPR), w ramach których producenci sprzedający tekstylia w UE musieliby pokrywać koszty ich zbierania, sortowania i recyklingu. Państwa członkowskie będą musiały ustanowić te systemy 18 miesięcy po wejściu w życie dyrektywy (w porównaniu do 30 miesięcy proponowanych przez Komisję).

Nowe przepisy objęłyby produkty takie jak odzież i akcesoria, koce, pościel, zasłony, kapelusze, obuwie, materace i dywany.

"Parlament przedstawił ukierunkowane rozwiązania mające na celu ograniczenie marnowania żywności. W przypadku tekstyliów chcemy również uwzględnić produkty inne niż używane przez gospodarstwa domowe, dywany i materace, a także sprzedaż za pośrednictwem platform internetowych" - oznajmiła sprawozdawczyni projektu Anna Zalewska (EKR, PiS).

Każdego roku w UE powstaje 60 milionów ton odpadów żywnościowych (131 kg na osobę) i 12,6 miliona ton odpadów tekstylnych. Sama odzież i obuwie odpowiadają za 5,2 mln ton odpadów, co odpowiada 12 kg odpadów na osobę rocznie. Szacuje się, że mniej niż 1 proc. wszystkich tekstyliów na świecie jest poddawanych recyklingowi w celu wytworzenia nowych produktów.

Czytaj więcej:

Kraje UE wyeksportowały w 2022 r. 32,1 mln ton odpadów do krajów spoza UE

Decyzja Sztokholmu o strefie bez aut spalinowych wstrzymana przez Komisję Europejską

W Unii Europejskiej rodzi się coraz mniej dzieci

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 03.05.2024
    GBP 5.0670 złEUR 4.3323 złUSD 4.0474 złCHF 4.4345 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement