Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

The first child from a pregnancy shared by two mothers was born

The first child from a pregnancy shared by two mothers was born
Procedura, nazywana "wspólnym macierzyństwem", polega na tym, że płód najpierw dojrzewa w ciele jednej matki, a następnie przeniesiony jest do macicy drugiej. (Fot. Getty Images)
The event was announced by the London Women's Clinic and a technology company that introduced improved in vitro, called artificial incubation. The fetus first matured in the body of one mother, and then was transferred to the uterus of the other. This procedure is called 'joint motherhood'.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Donna i Jasmine Francis-Smith, żyjące w związku partnerskim, zdecydowały się na dziecko przy pomocy procedury in vitro.

Skorzystały z wynalazku szwajcarskiej firmy Anecova, opracowującej innowacyjne technologie wspomagania rozrodu - metody ane vivo (odmiany in vitro), która zakłada, że do zapłodnienia dochodzi w ciele matki, a nie w laboratoryjnej szalce Petriego.

Metoda, która praktykowana jest także w Polsce, polega na wprowadzeniu do ciała kobiety przenikalnej silikonowej kapsułki, wypełnionej komórkami jajowymi i plemnikami, które łączą się ze sobą w naturalny sposób.

Kilkanaście godzin później kapsułka zostaje wyjęta z macicy, zarodki są badane, a potem ponownie umieszcza się je w macicy przyszłej matki.

Silikonowa kapsułka, wypełniona komórkami jajowymi i plemnikami, po kilku godzinach zostaje wyjęta z macicy w celu badania. (Fot. Getty Images)

Donna i Jasmine zdecydowały się na ciążę dzieloną. Silikonową kapsułkę z komórkami jajowymi i plemnikami umieszczono w macicy 30-letniej Donny i to w jej ciele doszło do zapłodnienia. Po kilkunastu godzinach kapsułka została wyjęta, a pobrane z niej zapłodnione komórki wszczepiono do macicy 28-letniej Jasmine i to ona na poczatku grudnia urodziła syna, Otisa.

Rzecznik londyńskiej kliniki, która przeprowadziła zapłodnienie, potwierdził, że pozwala to nie tylko obu partnerom na "praktyczny i emocjonalny udział w ciąży, ale także zapewnia zarodkowi ważne składniki odżywcze w naturalnym, matczynym środowisku".

Jasmine jest pomocą dentystyczną w Northamptonshire, Donna od 11 lat jest zawodowym żołnierzem, służyła m.in. w Afganistanie, później była w jednostce stacjonującej na Cyprze. Kobiety pobrały się w kwietniu zeszłego roku, a poznały za pośrednictwem portalu randkowego.

Czytaj więcej:

Rząd UK apeluje do społeczności LGBT o adopcję dzieci

Ekwador zalegalizował małżeństwa jednopłciowe

Polka w UK przeciwna adopcji jej dziecka przez parę LGBT

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 03.05.2024
    GBP 5.0670 złEUR 4.3323 złUSD 4.0474 złCHF 4.4345 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement