Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

President of Poland promoted a veteran of the Battle of Great Britain

President of Poland promoted a veteran of the Battle of Great Britain
Arkady Rzegocki: "Dzisiejszy awans Pana Jana Stangreciuka na pierwszy stopień oficerski podporucznika jest wyrazem naszej wdzięczności za poświęcenie walce o niepodległą Rzeczpospolitą". (Fot. Biuro prasowe Ambasady RP w Londynie)
98-year-old veteran of the Battle of Great Britain Jan Stangreciuk (Jan Black) today in London was promoted to the first officer rank of second lieutenant. Promotion was granted by the Polish president - Andrzej Duda.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

W uroczystości, która odbyła się w Ambasadzie RP w Londynie, wzięli udział przedstawiciele Ambasady RP oraz Attachatu Obrony. W imieniu Prezydenta RP wręczenia Patentu Oficerskiego dokonał Ambasador RP w Zjednoczonym Królestwie Arkady Rzegocki oraz Attaché Obrony, Wojskowy, Morski i Lotniczy przy Ambasadzie RP w Londynie płk. Mieczysław Malec.

Jan Stangreciuk był strzelcem pokładowym na samolotach bombowych, m.in. Dywizjonu 300. Był także członkiem tzw. Guinea Pig Club.  

Jan Stangreciuk urodził się w Chełmie w 1922 r. W wieku 12 lat wyemigrował z rodziną do Argentyny, gdzie w czasie wojny zgłosił się na ochotnika do Polskich Sił Zbrojnych. W 1942 roku został przetransportowany do Wielkiej Brytanii, aby rozpocząć szkolenie jako strzelec pokładowy na samolotach bombowych.  

W październiku 1942 roku w czasie standardowego lotu szkoleniowego w bombowcu Wellingtonie doszło do awarii silnika i samolot się rozbił. Jan Stangreciuk jako jedyny członek załogi przeżył wypadek, lecz bardzo poważnie poparzony, został przetransportowany do szpitala RAF-u, gdzie zajął się nim doktor Archibald McIndoe – specjalista w leczeniu oparzeń. Plutonowy Stangreciuk został tym samym, członkiem Guinea Pig Club, do którego należeli lotnicy leczeni pionierskimi i eksperymentalnymi metodami.  

Jan Stangreciuk powrócił do latania bojowego i ponownie zajął stanowisko tylnego strzelca, tym razem już na ciężkich bombowcach Lancaster. Od listopada 1944 roku, latając w załodze por. pil. Jana Konarzewskiego wykonał kilkanaście lotów bojowych na bombardowanie celów na terenie Niemiec. Po zakończeniu wojny pełnił funkcję kontrolera lotów. 

"W tym roku, kiedy obchodzimy 80. rocznicę Bitwy o Wielką Brytanię, będącej jedną z najważniejszych bitew w historii Zjednoczonego Królestwa oraz stanowiącej punkt zwrotny II wojny światowej, pragniemy wyrazić szczególną wdzięczność i uznanie dla zasług naszych polskich pilotów, którzy ramię w ramię z Brytyjczykami walczyli o brytyjskie niebo" - przekazał podczas uroczystości Ambasador RP w Zjednoczonym Królestwie Arkady Rzegocki.

"To właśnie dzięki wielkiej odwadze i skuteczności polskich lotników, siły wroga zostały pokonane. Wśród nich był człowiek niezwykłego charakteru, Pan Jan Black-Stangreciuk, który pomimo odniesionych podczas szkolenia obrażeń, nigdy nie zrezygnował z dalszej służby i walki o niepodległą Polskę i wolną Europę. Dzisiejszy awans Pana Jana Stangreciuka na pierwszy stopień oficerski podporucznika jest wyrazem naszej wdzięczności za poświęcenie walce o niepodległą Rzeczpospolitą i szczególnego uznania dla życiowej postawy będącej wzorem dla kolejnych pokoleń Polaków" - dodał.

„Pan, od dzisiaj już, Porucznik Jan Stangreciuk swoją odwagą i postawą życiową udowodnił, że zasługuje na szacunek nie tylko nas tu obecnych i swojego pokolenia, ale jest wzorem także dla przyszłych pokoleń. Od niego możemy się uczyć jak rozumieć i kultywować patriotyzm, będąc gotowym na poświęcenie i narażenie własnego życia i zdrowia dla dobra ojczyzny. A te wartości mają charakter ponadczasowy i można je udowodnić tylko w czasie największej próby, kiedy zagrożone jest nasze życie w imię wyższych, wspólnych wartości narodowych. Panie Poruczniku, dołączając do słów Pana Ambasadora, ja także w imieniu Prezydenta RP Pana Andrzeja Dudy, Ministra Obrony Narodowej Pana Mariusza Błaszczaka oraz całego Ministerstwa Obrony i Sił Zbrojnych RP serdecznie Panu za to dziękuję. Życzę dużo zdrowia, o które dzisiaj szczególnie musimy się troszczyć oraz satysfakcji z nadanego stopnia oficerskiego nadanego przez Prezydenta RP wolnej Polski, o którą Pana tak dzielnie walczył" - oświadczył podczas uroczystości Attaché Obrony, Wojskowy, Morski i Lotniczy przy Ambasadzie RP w Londynie płk. Mieczysław Malec.

Za swoją służbę Jan Stangreciuk odznaczony został wcześniej m.in. Krzyżem Walecznych i Medalem Lotniczym. 

Czytaj więcej:

Ambasador Rzegocki i poseł Kawczynski podziękowali polskim weteranom

Ambasador RP w "Daily Telegraph" o 80. rocznicy Bitwy o Wielką Brytanię

81. rocznica sojuszu Polski z UK. Brytyjski historyk przypomniał okoliczności

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 02.05.2024
    GBP 5.0670 złEUR 4.3323 złUSD 4.0474 złCHF 4.4345 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement