Menu

Thwaites: 'Doomsday Glacier' vulnerability seen in new maps

Thwaites: 'Doomsday Glacier' vulnerability seen in new maps
Brytyjscy naukowcy biją na alarm. (Fot. Getty Images)
Scientists may just have identified Thwaites Glacier's Achilles heel. This Antarctic colossus is melting at a rapid rate, dumping billions of tonnes of ice in the ocean every year and pushing up global sea-levels.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

"Te kanały nie były wcześniej tak dokładnie zbadane; odkryliśmy, że są one w rzeczywistości znacznie większe niż wcześniej sądzono - mają do 600 metrów głębokości. Pomyślcie o sześciu przylegających do siebie boiskach piłkarskich" - przekazała BBC dr Kelly Hogan z brytyjskiej rządowej organizacji badawczej British Antarctic Survey, która współprowadziła badania.

Dodała, że szerokość i głębokość kanałów pozwala na dostanie się większej ilości ciepłej wody pod lodowiec szelfowy, co przyczynia się do jego topnienia. Woda ociepla także lód znajdujący się na styku dna morskiego i podstaw lodowca. W efekcie cały położony w zachodniej części kontynentu lodowiec jeszcze szybciej spływa do morza.

Lodowiec Thwaites, który ma 192 tys. kilometrów kwadratowych powierzchni (co w przybliżeniu odpowiada obszarowi Florydy) jest szczególnie wrażliwy na zmiany klimatu - napisano w omawiających badania artykułach opublikowanych w środę w czasopiśmie naukowym "The Cryosphere".

W latach 90. lodowiec tracił rocznie nieco ponad 10 mld ton lodu, a obecnie jest to około 80 mld ton. Już teraz lód spływający z Thwaites do Morza Amundsena odpowiada za ok. 4 proc. globalnego wzrostu poziomu mórz. Osunięcie się całego lodowca podwyższyłoby poziom mórz o 65 cm.

Przeprowadzona przez lodołamacz badawczy i samolot na początku 2019 roku misja miała pomóc określić dokładny kształt dna morskiego przy styku z lodowcem, co następnie pozwoli opracować model matematyczny, który pomoże dokładnie określić przyszłość lodowca.

"Dzięki tym badaniom będziemy mogli powiedzieć rządom i decydentom co się wydarzy, będziemy mieli odpowiednie i dobrze przygotowane prognozy, co stanie się z lodowcem Thwaites" - przekazał stacji CNN biorący udział w pomiarach geofizyk dr Tom Jordan.

Dodał, że dokładne określenie wzrostu poziomu mórz stanie się też kolejnym ważnym argumentem w dyskusjach wzywających do walki ze skutkami zmian klimatu. 

Czytaj więcej:

Gigantyczny lodowiec może oderwać się od masywu Mont Blanc

Lodowiec Marmolada może zniknąć w ciągu 25-30 lat

Włochy: Ewakuowano mieszkańców doliny w Alpach z powodu ryzyka rozpadu lodowca

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 19.10.2021
  GBP 5.4084 złEUR 4.5717 złUSD 3.9212 złCHF 4.2644 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement