Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Liz Truss: Ukraine should be rearmed and prepared for any eventuality

Liz Truss: Ukraine should be rearmed and prepared for any eventuality
Szefowa MSZ podkreśliła, iż należy być gotowym na "bezpośrednią konfrontację z Rosją". (Fot. Getty Images)
'Ukraine should be further armed. In this way, it will be able to regain Donbas and the entire country occupied by Russia,' emphasized the British Foreign Minister Liz Truss in a press interview. In her opinion, one should be prepared for any eventuality, including a direct clash with Russia.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

W wywiadzie dla włoskiego dziennika "La Repubblica", a także dla niemieckiego "Die Welt" i hiszpańskiego "El Pais" szefowa dyplomacji stwierdziła: "Najważniejsze teraz jest udzielenie wszelkiego możliwego wsparcia Ukrainie: militarnego, wyszkolenia i broni, by przegonić Rosjan i postawić Kijów w lepszej sytuacji do negocjacji".

"Jeśli Ukraina nie wygra, konsekwencje będą skrajnie ciężkie dla reszty Europy" - ostrzegła.

Jak zaznaczyła, "wszystkie siły muszą być zawsze przygotowane na każdą ewentualność". Tak odpowiedziała na pytanie o groźbę bezpośredniego starcia z Rosją na wschodzie Europy.

Liz Truss wyraziła przekonanie, że konieczne jest wzmocnienie wschodniej flanki NATO. Przypomniała, że Wielka Brytania podwoiła liczbę swoich żołnierzy w Estonii. W jej ocenie, rozmieszczenie dodatkowych sił NATO na wschodzie Europie będzie stałe, a Sojusz musi dalej wzmacniać swoje wysiłki.

"2 procent PKB na obronność powinno być punktem wyjścia, a nie pułapem. Poza tym trzeba się przekalibrować na wojnę hybrydową, począwszy od ataków hakerów po wykorzystanie fal migracyjnych jako oręża Moskwy" - uważa Truss.

Zapytana o to, czy wojna może trwać nawet dziesięć lat lub więcej, odparła: "Trzeba czasu. Ale im większe będą nasze wysiłki dzisiaj na rzecz Ukrainy, Kijów szybciej wygra".

Zwróciła uwagę na skuteczność sankcji wobec Rosji, które - jak odnotowała - cofnęły kraj o 15 lat.

"Teraz nie możemy pokazywać zmęczenia. Ale przegonienie Rosjan nie wystarczy. Popełnione zbrodnie wojenne będą musiały być ukarane" - dodała szefowa brytyjskiej dyplomacji.

"Putin nie może trzymać świata jako zakładnika, licząc na starcie na tle sankcji. To się nigdy nie zdarzy" - wskazała Truss, odnosząc się do groźby kryzysu żywnościowego z powodu rosyjskiej blokady eksportu ukraińskiego zboża.

Czytaj więcej:

Liz Truss: "Rosja musi przegrać, bo inaczej nie zatrzyma się na Ukrainie"

Liz Truss: Będziemy nakładać sankcje dopóki Rosja się nie wycofa

Jednemu z Brytyjczyków skazanych w DRL przekazano, że wyrok będzie wykonany

  Advertisement
  Advertisement
  Rates by NBP, date 09.08.2022
  GBP 5.5646 złEUR 4.7021 złUSD 4.5919 złCHF 4.8239 zł
  Advertisement

  Sport


  Advertisement
  Advertisement