German league: Lewandowski's goal, a tired victory for Bayern

Polak zdobył bramkę już w 7. minucie meczu. Istnieją jednak poważne obawy o stan obrony Bayernu. (Fot. Getty Images)
Robert Lewandowski scored a goal and helped Bayern to their 2-1 victory over SC Freiburg in the 16th round of the German Premier League. The defending players from Munich strengthened their lead in the table as the teams immediately behind lost points.

Kapitan reprezentacji Polski gola zdobył w siódmej minucie po podaniu Thomasa Muellera. To 21. trafienie "Lewego" w tym sezonie, który zmierza pewnie po czwarty z rzędu tytuł króla strzelców. Drugi w zestawieniu najskuteczniejszych jest norweski nastolatek z Borussii Dortmund Erling Haaland - 12 bramek.

Jak wyliczyli statystycy, żaden piłkarz w historii Bundesligi nie uzyskał 21 goli w pierwszej rundzie, czyli do 17. kolejki.

Bayern w 16 spotkaniach uzbierał 36 punktów. Drugi RB Lipsk ma cztery mniej, a trzeci Bayer Leverkusen traci już siedem.

Choć sytuacja Bawarczyków wydaje się być bardzo dobra, wielu - w tym też władze klubu - martwi postawa drużyny w obronie. Ta prezentuje się najsłabiej od lat. I potwierdził to też niedzielny mecz.

Do 75. minuty był bowiem remis 1:1. Dopiero Mueller zdołał zapewnić mistrzom Niemiec trzy punkty.

Dla ekipy z Freiburga, która wygrała pięć poprzednich spotkań, co było klubowym rekordem, bramkę zdobył w 62. minucie Nils Petersen.

To 11. ligowe zwycięstwo Bayernu w sezonie, który w ostatnich tygodniach musiał poradzić sobie z krytyką po porażce w Bundeslidze z Borussią Moenchengladbach (2:3) i odpadnięciu w drugiej rundzie Pucharu Niemiec. Freiburg jeszcze nigdy nie wygrał spotkania w Monachium.

Drużyny goniące Bayern Monachium straciły w ten weekend punkty. Wicelider RB Lipsk zremisował na wyjeździe 2:2 z VFL Wolfsburg (Bartosz Białek był rezerwowym), Borussia Dortmund u siebie z FSV Mainz 1:1, a Bayer Leverkusen przegrał z Unionem Berlin 0:1.

Szczególnie wynik w Dortmundzie można uznać za niespodziankę, gdyż czwarta w tabeli Borussia - bez Łukasza Piszczka w kadrze meczowej - mimo wielu okazji nie potrafiła pokonać ostatniego przed tą kolejką FSV Mainz. Goście nawet sensacyjnie prowadzili od 57. minuty (Levin Oeztunali), ale w 73. minucie wyrównał belgijski obrońca Thomas Meunier.

Wicemistrz Niemiec mógł wygrać, jednak chwilę później rzutu karnego - podyktowanego za faul na Meunierze - nie wykorzystał doświadczony Marco Reus (nie trafił w bramkę).

Hertha Berlin, z grającym cały mecz Krzysztofem Piątkiem, zremisowała na wyjeździe bezbramkowo z FC Koeln.

Natomiast FC Augsburg, z Rafałem Gikiewiczem w bramce i grającym od 58. minuty Robertem Gumnym, przegrał w Bremie z Werderem 0:2.