Bundesliga: Borussia Dortmund leader, Goralski's return

Piłkarze Borussii Dortmund zostali liderem Bundesligi. (Fot. DANIEL ROLAND/AFP via Getty Images)
Borussia Dortmund defeated Hoffenheim 1:0 in an away game in the 22nd round and will remain the leader of the German Premier League at least until today. It was the first time since October that VfL Bochum player Jacek Góralski appeared in a stakes match.

30-letni reprezentant Polski do Bundesligi przeniósł się z Kajratu Ałmaty minionego lata, ale od tego czasu zagrał tylko w trzech spotkaniach, bo później długo walczył z kontuzjami. Problemy zdrowotne wykluczyły go m.in. z mistrzostw świata w Katarze.

Wczoraj pojawił się na boisku w 87. minucie, ale wówczas jego zespół przegrywał już na wyjeździe z Werderem Brema 0:3. Wynik się już nie zmienił i po trzeciej ligowej porażce z rzędu VfL Bochum jest na przedostatniej pozycji z dorobkiem 19 punktów.

Jedną z bramek dla gospodarzy - swoją 14. w tym sezonie Bundesligi - uzyskał lider klasyfikacji strzelców Niclas Fuellkrug. Werder ma 30 punktów i jest dziewiąty.

Od wczoraj przynajmniej przez dobę liderem będzie Borussia Dortmund. BVB kontynuuje świetną passę od początku 2023 roku. W tym okresie wygrała wszystkie dziewięć spotkań o stawkę, w tym z Chelsea Londyn w Lidze Mistrzów.

Jedynego gola w meczu w Sinsheim zdobył w 43. minucie Julian Brandt... plecami. Po dośrodkowaniu Marco Reusa z rzutu wolnego 26-letni pomocnik chciał uderzyć na bramkę głową, ale za nisko się pochylił. Piłka odbiła się od jego pleców, zmyliła bramkarza rywali i wpadła do siatki.

Zespół Hoffenheim po przerwie mundialowej i zimowej poniósł siedem porażek i raz zremisował. Na zwycięstwo w meczu o stawkę "Wieśniaki" czekają od 18 października. Mają 19 punktów i w tabeli są na trzeciej pozycji od końca.

W innym wczorajszym spotkaniu FC Augsburg, w składzie z bramkarzem Rafałem Gikiewiczem i obrońcą Robertem Gumnym, przegrał na wyjeździe z Herthą Berlin 0:2. Z kolei VfL Wolfsburg, w którym od 64. minuty wystąpił Jakub Kamiński, wygrał na stadionie rywala z FC Koeln 2:0.

W tabeli Borussia Dortmund z 46 punktami ma trzy przewagi nad broniącym tytułu Bayernem Monachium oraz Unionem Berlin. Te dwa zespoły zmierzą się dzisuaj w bezpośrednim starciu w stolicy Bawarii.

VfL Wolsburg jest siódmy - 33 pkt, a Augsburg 13. - 24 pkt.