German League: Bayern lost again to an inconvenient rival

Wczorajszy mecz był bardzo emocjonujący. (Fot. Getty Images)
The players of Borussia Mönchengladbach have once again confirmed that they are an extremely inconvenient rival for the titled Bayern Munich. In the 21st round of the German Ekstraklasa, they won at home with the national champion 3:2.

Wynik wczorajszego meczu oznacza, że Bawarczycy nie wygrali z zespołem z Moenchengladbach żadnego z sześciu ostatnich meczów (licząc z Pucharem Niemiec i jednym spotkaniem towarzyskim), przegrywając aż cztery z nich.

Głośno było m.in. o spotkaniu Pucharu Niemiec z 27 października 2021 roku - faworyt z Monachium, wówczas jeszcze z Robertem Lewandowskim w składzie, przegrał w Moenchengladbach aż 0:5.

W meczu Bundesligi Bayern sam sobie utrudnił zadanie. Już w ósmej minucie czerwoną kartkę zobaczył bowiem francuski obrońca Dayot Upamecano, który sfaulował rodaka Alassane'a Plea, choć trener gości Julian Nagelsmann nie zgadzał się z tą decyzję sędziego.

Chwilę później Nagelsmann przeprowadził zmianę taktyczną. Zdjął z boiska kapitana Thomasa Muellera, dla którego był to szczególny mecz pod względem statystycznym.

Doświadczony zawodnik wystąpił w barwach Bayernu po raz 429. w Bundeslidze. To oznacza, że zrównał się z byłym bramkarzem Oliverem Kahnem na drugim miejscu w historii klubu. Prowadzi legendarny golkiper Sepp Maier - 473.

W 13. minucie gola dla gospodarzy strzelił Lars Stindl. Wprawdzie przed przerwą wyrównał kameruński napastnik Eric Maxim Choupo-Moting, ale w 55. minucie "Źrebaki" - obecnie ósme w tabeli - znów prowadziły, tym razem po golu Jonasa Hofmanna.

Na dodatek w 84. minucie na 3:1 podwyższył Francuz Marcus Thuram, po asyście - już drugiej w tym meczu - bohatera gospodarzy Hofmanna.

Coraz bardziej zmęczonych Bawarczyków stać było tylko na zmniejszenie rozmiarów porażki - w doliczonym czasie bramkę zdobył 17-letni Francuz Mathys Tel.

"Zaczęliśmy naprawdę dobrze, w pierwszych siedmiu minutach mieliśmy dwie-trzy okazje i powinniśmy prowadzić 2:0. To był niewątpliwie nasz najlepszy start w tym roku, ale potem przyszła czerwona kartka i gol, choć i tak wyrównaliśmy. W drugiej połowie mieliśmy grę pod kontrolą i byliśmy lepszą drużyną, mimo osłabienia. Niestety, potem znowu straciliśmy bramkę i trudno było wrócić" - przyznał trener Nagelsmann.

Bayern pozostał liderem z dorobkiem 43 punktów, ale mający tylko punkt mniej Union Berlin zagra w niedzielę u siebie z ostatnim Schalke 04 Gelsenkirchen, pozostającym bez zwycięstwa od 9 listopada.