Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

The coronavirus remains on the skin of the hand for up to 9 hours

The coronavirus remains on the skin of the hand for up to 9 hours
Po umyciu dłoni żelem do dezynfekcji cząsteczki SARS-CoV-2 znikają po 15 minutach. (Fot. Getty Images)
Japanese scientists have established that the SARS-CoV-2 virus can remain on the skin of unwashed hands for up to 9 hours. During this time, it is active and has the potential to become infected. The results of the study were published in the scientific journal Clinical Infectious Diseases.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Badacze z akademii medycznej w japońskim Kioto dostarczyli kolejnego dowodu na to, że kluczowym działaniem w walce z epidemią COVID-19 jest częste mycie rąk i dezynfekowanie ich preparatami, które zawierają alkohol. W trakcie swojego badania japońscy naukowcy wykazali, że koronawirus może pozostawać na dłoniach ludzkich kilkakrotnie dłużej niż wirus grypy typu A, który utrzymuje się na skórze przez niemal 2 godziny.

Naukowcy doszli do tych wniosków dzięki badaniom, podczas których obecność SARS-CoV-2 sprawdzali na dłoniach osób zmarłych na Covid-19 (w pierwszej dobie po zgonie). Obecność cząstek wirusa dostrzegano nawet po 9 godzinach.

Autorzy badania zauważają, że najdłużej, bo aż 11 godzin, koronawirus utrzymywał się na skórze w postaci kropelek śliny. Umieszczając je tam - i badając czas obecności - naukowcy symulowali w ten sposób sytuację, w jakiej może się znaleźć skóra pacjenta chorego na Covid-19, który kaszle.

"Nasze badanie dowodzi, że w walce z epidemią koronawirusa kluczowa jest dbałość o higienę dłoni i częste ich mycie" - napisali we wnioskach autorzy badania. Wskazali oni też, że najskuteczniejsze w walce z wirusem są żele do dezynfekcji rąk, zawierające co najmniej 80 proc. alkoholu. Po umyciu nimi dłoni cząsteczki SARS-CoV-2 znikają po 15 minutach.

Japońscy naukowcy zastrzegają, że wskazanie czynników decydujących o czasie pozostawania koronawirusa na skórze dłoni wymaga dalszych badań, które uwzględnią wilgotność otoczenia i temperaturę. "Badania takie mogą dać odpowiedź na to, jakie czynniki wpływają na czas życia koronawirusa na skórze i innych powierzchniach" - podsumowali autorzy studium.

Hiszpański dziennik "El Mundo" przypomniał dotychczas wykonane badania, z których wynika, że koronawirus utrzymuje się 4 godziny na powierzchniach z miedzi, dobę na papierze, i nawet do trzech dni na powierzchni plastiku. 

Czytaj więcej:

Eksperci z UK: Szczepionka szybko nie przywróci normalnego życia

Naukowcy: THC w marihuanie może pomóc w walce z koronawirusem

Reuters: W Europie ponad 100 tys. zakażeń koronawirusem w ciągu jednego dnia

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 01.05.2024
    GBP 5.0598 złEUR 4.3213 złUSD 4.0341 złCHF 4.4217 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement