Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Another Brexit consequence: Pounds and Ounces are back in British stores

Another Brexit consequence: Pounds and Ounces are back in British stores
Powrót imperialnych miar faktycznie ma charakter symboliczny, ale dla Brytyjczyków to bardzo ważne... (Fot. Getty Images)
British stores and stalls will again sell goods weighted only in pounds and ounces, which was forbidden by the European Union, the government announced. As the media recall, it was this ban that sowed the seeds of Brexit years ago.
Advertisement
Advertisement
News available in Polish

Zapowiedź przywrócenia imperialnych miar złożył w czwartek w Izbie Lordów David Frost, minister ds. relacji z UE, mówiąc o szerszym przeglądzie pozostających w mocy unijnych regulacji i pozbyciu się tych, które są niepotrzebne. Dawne miary nadal jednak mogą być w użyciu, o ile równocześnie pokazane są w kilogramach, gramach czy litrach.

"Nadmierne regulacje były często wymyślane i uzgadniane w Brukseli bez uwzględnienia interesu narodowego Wielkiej Brytanii. Mamy teraz możliwość robienia rzeczy inaczej i zapewnienia, że swobody Brexitu są wykorzystywane, aby pomóc firmom i obywatelom w osiągnięciu sukcesu" - tłumaczył Frost.

Wczoraj rzecznik rządu, odnosząc się do zarzutów opozycji, że rząd stracił kontakt z rzeczywistością, skoro zajmuje się teraz takimi sprawami, podkreślił, iż funty i uncje są tylko małą częścią szerszej deregulacji, która pomoże gospodarce.

Powrót imperialnych miar faktycznie ma charakter symboliczny, ale brytyjskie media zwracają uwagę, że to od takich pozornie drobnych spraw zaczęto w Wielkiej Brytanii po raz pierwszy poważnie mówić o wystąpieniu z UE. Gazety "The Times" i "i" przypomniały wczoraj przypadek Stevena Thoburna, sklepikarza z Sunderland, który w 2001 r. został aresztowany i skazany za złamanie ustawy o miarach i wagach po tym, jak działający incognito inspektorzy, kupując od niego kiść bananów za 34 pensy, przyłapali go na używaniu wyłącznie tradycyjnych miar, a nie narzuconych przez UE metrycznych.

"W 2001 roku sklepikarz ze straganu z warzywami z Sunderland prawdopodobnie zrobił więcej niż jakikolwiek inny polityk, aby skierować Wielką Brytanię na ścieżkę prowadzącą do Brexitu, kiedy został skazany za złamanie przepisów UE zakazujących sprzedaży owoców i warzyw w funtach i uncjach" - napisał "The Times".

Jak przypomniała gazeta, sędzia sądu okręgowego Bruce Morgan uznał wówczas, że "tak długo, jak kraj ten pozostaje członkiem Unii Europejskiej, prawa tego kraju podlegają doktrynie mówiącej o pierwszeństwie prawa wspólnotowego". Sprawa Thoburna stała się przyczynkiem do szerszej dyskusji wśród przyszłych zwolenników Brexitu, a jednym z tych, którzy ją podchwycili, był ówczesny redaktor konserwatywnego tygodnika "The Spectator" Boris Johnson, obecnie premier Wielkiej Brytanii.

Czytaj więcej:

UK: W sklepach rosną ceny. Winny Brexit i brak kierowców

Szef sieci M&S: Unijne kontrole po Brexicie to "bezsensowna biurokracja"

Brexit: Rząd UK znów opóźnia kontrole towarów importowanych z UE

    Advertisement
    Advertisement
    Rates by NBP, date 02.05.2024
    GBP 5.0670 złEUR 4.3323 złUSD 4.0474 złCHF 4.4345 zł
    Advertisement

    Sport


    Advertisement
    Advertisement